17 870 е броят на регистрираните през 2015 година инфекции, свързани с медицинското обслужване, известни още като вътреболнични (ВБИ) или нозкомиални инфекции. Най-голям е броят на регистрираните инфекции на хирургичната рана и на пневмониите след интубация. Прави впечатление голяма диспропорция на данните в отделните области на страната. Така например в област Монтана са регистрирани едва 13, в Ловеч – 19, в Силистра 280, а в Габрово – 347 вътреболнични инфекции. Голямата разлика се дължи не толкова на разлика в медицинското обслужване, колкото на разлика в начина на отчитане или по-скоро на неотчитане на всички вътреболнични инфекции, отбелязва Центърът за защита правата в здравеопазването. Само така може да се обясни и това, че в област Перник за 2015 година не е регистрирана нито една, смятат от там.
В развитите страни се извършват множество подробни проучвания на вида и броя ВБИ, както и разходите за лечението им. Според различни източници честотата на регистрираните ВБИ варира в развитите страни между 3-4, до 10% от всички хоспитализирани пациенти. Най-висок е броя на инфекциите при пациентите в отделенията по реанимация, където честотата достига и надхвърля 20%, отбелязват от ЦЗПЗ.
Броят на хоспитализациите в България е около 2 милиона годишно. Ако се интерполират средните съотношения, отчетени в развитите страни, то очакваният брой вътреболнични инфекции в България би трябвало да е между 60 000 и 200?000, изчисляват от там.
„Отчитането официално на едва 17 870 инфекции означава, че или България е световен лидер в борбата с ВБИ, или просто същите не се отчитат и регистрират“, е коментарът на организацията.
Развитите страни водят статистика и правят непрекъснати проучвания за ВБИ, защото проблемът е тясно свързан със смъртността при пациентите, разходите за лечение и развитието на резистентност към антибиотиците на все повече бактерии.
Смята се, че при до 10% от всички случаи, ВБИ завършват със смърт на пациента. Разходите за лечение на ВБИ в САЩ се изчисляват между 6 и 10 милиарда долара.
Броят на ВБИ в една болница е много важен показател, който може да подпомогне пациента при избора на лечебно заведение, в което да се лекува. За съжаление в България няма практика такива данни да се публикуват от лечебните заведения, а законът за статистиката не позволява публикуването на персонифицирани данни за търговските дружества, посочват още от ЦЗПЗ.