Петък, 27 Декември 2024
03
ноем
3
 

Млади лекари от Бургас: Вървим заедно към едни и същи каузи

Неделя, 03 Ноември 2024 | 10:13:05 Невена Попова
3

Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, завършил е медицинското си образование в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. Двамата работят в лечебни заведения в Бургас и са
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, завършил е медицинското си образование в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. Двамата работят в лечебни заведения в Бургас и са инициатори за създаването на Сдружение "Млади лекари - Бургас". Идеята им бързо печели съмишленици, които се присъединяват и започват да работят заедно в името на каузи, насочени към промоция и превенция на здравето сред деца, ученици и хора от уязвими социални групи и отдалечени села от областния град. 

Младите медици имат и подкрепата на Община Бургас, която застава зад многобройни техни инициативи. Последната от тях е обучение на ученици в първа помощ при сърдечен арест.   

Д-р Пишев, д-р Господинов, разкажете накратко за себе си – кога завършихте образованието си, кои бяха любимите ви учители и преподаватели в медицинския университет?

Д-р Пишев:  Започнах своето образователно пътешествие през далечната 1995 година, когато за първи път прекрачих прага на основно училище “Христо Ботев” в Сарафово, квартал на Бургас. Този период от моя живот беше изключително важен, тогава формирах първоначалните си знания и социални умения, а след като завърших основното училище, моят път продължи в елитната бургаска Математическа гимназия “Акад. Никола Обрешков”, където задълбочих знанията си в точните науки. Всъщност, това се оказа решаващо за мен, това подготви почвата за бъдещата ми кариера в медицината. Вече бях взел решение да стана лекар. Един от най-хубавите дни в живота ми беше точно денят, в който разбрах, че съм приет във варненския медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов”.

Няма да скрия възхищението, уважението и благодарността си към всички учители и преподаватели от началното училище до края на на висшето си образование. Някои бяха по строги, други по-приятелски настроени, но от всички без изключение, научих ценни житейски уроци, които помня и до днес. Те не само преподаваха учебния материал по начин, който разпалваше моето любопитство и желание за знание, но и показваха с примера си как да бъда по-добър човек.

Моите учители винаги обръщаха внимание колко важни са упоритостта, търпението и съпричастността към другите. Те ме научиха, че успехът идва не само от знанията, които придобиваме, но и от начина, по който прилагаме тези знания, за да бъде по-добър живота на живота на хората около нас. Тяхната страст към преподаването и безкористната грижа за всеки ученик ме вдъхновиха да следвам медицина. Сега се стремя да имам същото влияние върху живота на моите пациенти, каквото те имаха върху мен, техният ученик.

В моята практика като кардиолог се опитвам да следвам примера на всички тези учители - да бъда внимателен, съпричастен и да предоставям знанията си по начин, който подобрява качеството на живот на моите пациенти.

Д-р Господинов: Завърших медицина през 2016 г. За мой любим преподавател бих посочил проф. Парашкевова, която в момента е заместник-ректор на Тракийския университет в Стара Загора.

Към момента съм докторант и за мен е чест и удоволствие тя да е един от  моите научни ръководители. Страхотен човек и професионалист!

Как решихте да се посветите на кардиологията?

Д-р Пишев: Както вече казах, още от малък имам интерес и влечение към точните науки - математика, физика. Естествения ми избор към кардиологията идва именно от там. Но, може би моето най-голямо желание да се насоча към тази специалност дойде, когато в трети курс по време на едно от упражненията ни по пропедевтика на вътрешните болести, нашата асистентка сподели, че кардиологията е “черешката на тортата”. Тези думи още отекват в съзнанието ми, и вече знаех, че това е моята специалност.

До ден днешен не съжалявам, че избрах най-сърдечната специалност! Специалност, която се развива изключително динамично и която изисква непрестанно четене, стремеж към квалификация, посещаване на национални и европейски конгреси, защото за един лекар е много важно да обновява постоянно своята ескпертиза.

Спомням си също така, че докато навлизах в материята и се потапях във водите на толкова необятната и сложна кардиология, за да си обясня всичко, се налагаше да си припомням отново редица сложни формули по математика и физика.

Д-р Господинов: Кардиологията за мен беше една от най-сложните дисциплини по време на следването ми. По тази причина реших да й отделя повече време и със задълбоченото четене, започна да ми харесва. Сега не си представям да бях избрал нещо друго.

Как се роди идеята да се обедините в сдружение „Млади лекари – Бургас“? В кои моменти ви потърсиха колеги, които после ви станаха съмишленици, помогна ли ви някой в организацията?

Д-р Пишев:  Още от детските си години съм бил доста инициативен и с убеждението, че човек трябва да се труди много, за да постигне добри резултати. Ежедневно слушаме и виждаме по медиите за недостига на медицински кадри, за лошите условия на труд в здравеопазването, за недостатъчното финансиране от бюджета, за отдалечените региони без достъп до медицинска грижа, за неоптималната профилактика, за проблемите в специализациите и продължаващото медицинско обучение, и т.н. Това беше и причината с д-р Господинов да бъдем инициатори на създаването на нашата организация. Искахме да не сме поредните “диванни философи” и жертви на обстоятелствата, а да се съберем група съмишленици, да се обединим с една обща кауза, да запретнем ръкави и да се опитаме да направим света около нас малко по-добър за живеене.

С енергията, труда и отдадеността, които влагахме в нашите кампании, успяхме да вдъхновим и други колеги. От първоначалните 30 човека, вече наброяваме над 130 в сдружението.

Благодарни сме на РЛК - Бургас и тогавашния й председател, че откликнаха на цялостната идея за създаване на младежка организация. Ние бяхме втори в страната, които успяха да направят това. Благодарни сме и на Община Бургас за постоянната подкрепа, която ни оказва по пътя на изпълнение на нашия дълг - да полагаме медицински грижи и да подобряваме здравната култура на хората, както на територията на общината, така и в отдалечените райони.

Д-р Господинов: Многократно съм бил свидетел на това, как мои млади колеги се оплакват от системата и от възможността да участват във вземането на решения, свързани със собственото им професионално развитие. От друга страна здравеопазването в България много често не поставя пациента в центъра на здравната система, хората се чувстват пренебрегнати и страдат от този факт. При срещата ми с д-р Пишев разбрах, че той има сходни на моите възгледи и наблюдения и в негово лице видях съмишленик. Споделихме идеята с други млади колеги и както се казва, останалото е история. Организацията си я направихме ние. По време на учредяването поканихме председателя на РЛК - Бургас по това време. Той подкрепи идеята, за което съм му благодарен.

Водим този разговор в дните, когато отдавате много енергия и усилия за реализация на инициативата за обучение на малки ученици за първа помощ при сърдечен арест. Как се роди тази идея? Помогна ли ви някой в реализацията й?

Д-р Пишев:  Като продължение на това, което вече казах, зад тази наша идея застана Община Бургас, която не спира да ни помага логистично и, може би, точно от това наше тясно взаимодействие, резултатът е толкова впечатляващ. Самата идея не е нова. Такива обучения се правят навсякъде по света и резултатите са много обнадеждаващи.

Нашата цел е да обучим подрастващото поколение на основни умения за оказване на първа помощ. Смятам, че това ще създаде среда, в която всеки е потенциален помощник в случай на инцидент. Така ще се повиши цялостната безопасност на общността. Децата, които са преминали обучение, ще са по-уверени и способни да реагират в кризисни ситуации. А самото обучение в училищата ще допринесе за изграждането на култура на безопасност и грижа за другите, което ще има положителен ефект върху обществото в дългосрочен план.

Д-р Господинов: Още със създаването на сдружението, с д-р Пишев и останалите колеги решихме да насочим усилията си в посока на това - да се борим за неща, които можем да променим с работа. Идеята за обучение на учениците на първа помощ се зароди, след като прочетох доклад, свързан с това, че в България от 10 души получили извънболничен сърдечен арест, едва 1.5 човека получават необходимите реанимационни действия от непрофесионалисти. Трябва да се каже, че всяка минута забавяне и незапочване на сърдечен масаж редуцира шанса за оцеляване с 20%. Мозъкът може да издържи без адекватна циркулация до 5 минути. В страните с добре развита спешна здравна мрежа, линейките пристигат за около 10 минути. При нас това време е над 20 минути. За това е толкова важно да има обучени хора, които да помогнат до пристигането на линейка. За сравнение - в страните със задължително в училищата обучение на първа помощ, този показател е 8 от 10. Община Бургас е първата община на територията на страната, в която обучението ще обхване всички 6-ти класове. Надявам се, при добри резултати да се превърне в национална политика.

Как възприемат идеята децата, родителите, учителите?

Д-р Пишев:  Надявам се да има положителни отзиви от тях. Защото първата медицинска помощ е не само инвестиция в личната безопасност на всеки индивид, но и в здравето и устойчивостта на цялото общество. То е важен елемент в изграждането на една по-солидарна и подготвена общност, която може да реагира адекватно на предизвикателства и да се грижи за своите членове.

Д-р Господинов: На децата им е интересно и забавно. Смятам, че учителите и родителите разбират, че това е програма, която ще спасява животи.

От самото начало обявихте, че ще провеждате такива обучения и в други градове. Как върви подготовката за тях?

Д-р Пишев:  За момента това е пилотен проект за Община Бургас. Надявам се всичко да е успешно и други градове да почерпят опит и вдъхновение от нас и да се присъединят на по-късен етап.

Д-р Господинов: Както казах, ако повече общини възприемат идеята, сме готови да помогнем и на тях в подготовката и логистиката.

Имате ли и други подобни планове?

Д-р Пишев:  Един от основните приоритети на сдружението е повишаването на здравната култура сред населението, затова стартирахме дейността си с организирането на кампании за промоция на здравето. Само за по-малко от 2 години проведохме десетки такива, сред които : “Болница на открито” , “Един здравен час” , “Здраве за всички” , “Грижа за вашето здраве” , образователни беседи в инициативата на Районен съд Бургас и Общинския съвет по наркотични вещества, посветена на Международния ден за борба със злоупотребата и трафика на наркотични вещества” , здравно-информационна кампания в училищата за борбата с ХИВ/СПИН, изнесени прегледи по отдалечените села и много други. Отразяваме редовно и голяма част от здравните събития по календара на СЗО. Сега предстои да проведем кампания по случай 14-ти ноември - Световния ден за борба с диабета, както и прегледи в село Атия. Съвсем скоро с Община Бургас стартирахме отново програма “Грижа за вашето здраве” , като предстои да проведем консултации на над 800 човека в третата възраст.

Д-р Господинов: Идеите ни са много. Всяка година в партньорство с община Бургас провеждаме десетки кампании по световния здравен календар. За втора поредна година продължаваме компанията „Грижа за вашето здраве” в пенсионерските клубове на територията на общината. Тя пожъна голям успех миналата година. Успяхме да диагностицираме няколко започващи сърдечносъдови инциденти по време на скринингите и насочихме тези хора към болници и тесни специалисти. Продължаваме и прегледите в откъснатите от здравната ни система населени места.

В личен план кои са любимите ви занимания за свободното време? Как си почивате най-добре? Кои са любимите ви писатели и книги, любимата музика, любимите дестинации за пътуване, имате ли хоби?

Д-р Пишев:  Извън работното време, намирам удовлетворение и релаксация в няколко занимания, които ми помагат да се разсея от напрегнатото ежедневие на медицинската професия. Едно от любимите ми занимания е разходката с моето семейство. Прекарването на открито заедно, ми помага да забравя за стреса. Обичаме да ходим и на кино. Също така се наслаждаваме на пътуванията. Откриването на нови места и култури разширяват моите хоризонти и ми предоставят нова перспектива за света около нас. Пътуванията ми дават възможност да презаредя батериите и да се върна към работата си с нови идеи и вдъхновение. Обичам да чета широк спектър от литература, включително научна фантастика, професионална литература, книги за личностно усъвършенстване. Това ми позволява да избягам в други светове и да разширя знанията и въображението си. Освен това, прекарвам време в спортуване, независимо колко напрегнат е бил денят ми и колко съм изморен. Обичам да посещавам фитнес залата, което по-скоро не считам за хоби, а за ангажимент, който ми помага да поддържам физическата си форма и да управлявам стреса. Физическата активност е от ключово значение за мен.

Д-р Господинов: В последната година не ми остава много свободно време. Обичам да прекарвам време със семейството си. Музиката е предимно при пътуване в колата. Падам си по класически рок групи като ACDC и Deep Durple. Обичам и поп музика. Почивките са предимно в планината. Вероятно ще ви изненадам, но любим мой автор е Елин Пелин, може би заради сантимента, който ми носи. Връща ме към спомените от детството при баба и дядо на село, когато четях Ян Бибиян и се пренасях в този фантастичен свят.

Кои етични принципи се стараете да спазвате винаги и при всички обстоятелства в общуването с пациенти и колеги?

Д-р Пишев: Пациентите заслужават да бъдат информирани за диагнозите и терапиите по открит и разбираем начин. Старая се да бъда откровен както с тях, така и с колегите, за да осигуря доверие и увереност в процеса на лечение. Спазването на конфиденциалност на медицинската информация е основен принцип, който подкрепя усещането за сигурност у пациентите. Осигуряването на лична и поверителна информация е крайъгълен камък на доверието. Отнасям се с уважение и човечност към пациентите и колегите, независимо от тяхната възраст, пол, социален статус или етническа принадлежност, като ценя всяка индивидуалност. Проявявам разбиране и състрадание към болката и страданията на пациентите. Мисля, че емпатията е изключително важна в нашата професия, като се старая да бъда подкрепа в трудните моменти, които преживяват моите пациенти. Стремя се да поддържам високо ниво на компетентност и непрекъснато усъвършенстване, като спазвам професионалните стандарти и правилата на медицинската етика.

Д-р Господинов: Винаги се опитвам да зачитам правото на автономност на своите пациенти, в действията си да бъда воден от ползата за болния. Да съм честен и да пазя лекарската тайна. Ако можеш – помогни, но ако не можеш да направиш това, поне не нанасяй вреда.

Какво искате да пожелаете на колегите си от  сдружението, с които вървите заедно към едни и същи цели и каузи?

Д-р Пишев: Искам да им пожелая да бъдат здрави и да вярват в себе си. Заедно доказваме, че с общи усилия можем да променяме настоящето и да изграждаме бъдеще, изпълнено с възможности и надежда. Да продължават да бъдат пример за всеотдайност, професионализъм и човечност! Нека пътят ни към общите цели бъде изпълнен с успехи и удовлетворение! Благодаря ви, че вървим заедно към едни и същи каузи – за по-добро здравеопазване и за достоен пример за младите лекари в България! Гордея се с вас !

Д-р Господинов: Едно единствено нещо - здраве, защото ако са здрави те ще постигнат останалото!



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
RBuX

ОТНОВО 04.11.2024 13:53:03

Платена реклама на брадясали некъдърници

ПК Пристанище Бургас 03.11.2024 21:03:29

Докторът - наш приятел! Това могат да постигнат само тези, за които професията - лекар - е призвание! Благодарим Ви д-р Пишев и д-р Господинов за приятелството! Адмирации и успех! Обичаме Ви и Ви чакаме! ПК Пристанище Бургас!

ПК Пристанище Бургас 03.11.2024 21:02:53

Докторът - наш приятел! Това могат да постигнат само тези, за които професията - лекар - е призвание! Благодарим Ви д-р Пишев и д-р Господинов за приятелството! Адмирации и успех! Обичаме Ви и Ви чакаме! ПК Пристанище Бургас!


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...