Практически резултатът от решението на КС, с което болничните лимити са обявени за противоконституционни, показва, че НЗОК все още има задължение да закупува обеми и дейност, договорени в НРД и в съответствие с приетия бюджет. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева по време на изслушването в Народното събрание относно мерките, които ще предложи Министерството за контрол на средствата в болнична помощ след решението на Конституционния съд.
„Чрез проекта за бюджета на НЗОК са предложени промени в Закона за здравното осигуряване, поради необходимостта от създаване на законови механизми за устойчивост на разходите, стриктно спазване на бюджетните средства, като така се цели предвидимост и стабилност за ритмично разходване на средствата, предвижда се нормативно основание за отразяване в индивидуалните договори на болниците на брой легла по диагностично-лечебни процедури с цел обезпечаване на медицинска помощ, кореспондираща с броя легла“, обясни министър Кондева.
По думите й МЗ няма да предложи промени за по-ефективно изразходване на средствата в системата, а ще разчита на преговорите между БЛС и НЗОК за ограничаване на свръххоспитализациите.
146 млн. лв. надлимитна дейност трябва да бъде изплатена през следващата година, но в бюджета не са предвидени средства за това. „Необходимо е да се вземе предвид този проблем и да се намери механизъм за осигуряване на средствата, защото рискуваме да се върнем в ситуацията отпреди пет години,“ предупреди министър Кондева.
Здравният министър заяви още, че макар голяма част от тази дейност да се дължи на нови дейности, тя не е склонна да се въвежда мораториум, за да се ограничи роенето на болници, защото това не е пазарно решение.
В отговор на въпрос как МЗ чрез представителите си в Надзора на Касата определя стратегическите и контролните механизми в болнична помощ, министърът отговори, че макар да не са отразени реформи в проектобюджета, съществуват механизмите на договорния процес, а за стратегическите въпроси МЗ, НЗОК и БЛС ще работят заедно.
Въпреки че всички народни представители признаха, че темата на изслушването на министър Кондева не е в нейните компетенции, а е трябвало да бъде изслушан управителят на НЗОК Станимир Михайлов, той не беше допуснат в залата поради липса на кворум, който да гласува допускането му. Не стана ясно и дали депутатите имат намерение да гласуват удължаване на действието на Закона бюджета на НЗОК за 2024 г., тъй като той изтича на 31 декември.
Не Михайлов да ходи да се обяснява за преразходите, а лицето Мавров и назначенията му, както и нефелниците от държавната и синдикалната квоти в Надзорния съвет!