Експертите от Експертните съвети към МЗ работят за справяне с кризисната ситуация, свързана с разпространението на коронавирусната инфекция на територията на България и въведеното извънредно положение, като своевременно давали становища и препоръки. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП доц. Георги Йорданов относно дейността на Експертните съвети към МЗ.
Министър Ананиев уточнява, че в състава на Националния оперативен щаб, създаден със заповед на министър-председателя, е включен проф. д-р Тодор Кантарджиев, главен координатор на Експертния съвет по „Микробиология“. В състава на Медицинския съвет, също създаден със заповед на министър-председателя, пък участват проф. д-р Радка Аргирова от Експертния съвет по „Вирусология“, проф. д-р Галина Кирова, главен координатор на Експертния съвет по „Образна диагностика", доц. д-р Любомир Киров, главен координатор на Експертния съвет по „Обща медицина“, проф. Георги Момеков от Експертния съвет по дейности клинична фармация , проф. д-р Николай Младенов, главен координатор на Експертния съвет по „Спешна медицина“, д-р Валентин Павлов, зам. председател на БЗС и председател на Комисия по дентална практика и професионална защита (КДППЗ).
„При своята работа, председателят на Медицинския съвет може да привлича и други експерти. Списъкът със състава на Експертните съвети, определен от министъра на здравеопазването, е публикуван и общодостъпен на интернет страницата на Министерство на здравеопазването“, казва министър Ананиев.
Също така, във връзка с разпространението на инфекцията с COVID - 19, с цел въвеждане на единен терапевтичен подход при лечението на заразените пациенти, е изискано от Експертните съвети на медицински специалности „Вирусология“, „Инфекциозни болести“ и „Микробиология“ да предоставят препоръки за терапевтични алгоритми за лечение на пациенти с COVTD -19.
Получените експертни становища своевременно са изпратени на проф. Костов, председател на Медицинския съвет към Министерски съвет на Република България.
Министър Ананиев допълва, че са изискани становища от Експертния съвет по медицинска специалност „Инфекциозни болести“ и от ИАЛ и във връзка с изготвянето на Списъка на лекарствените продукти, утвърждаван от министъра на здравеопазването, след постъпили предложения от лечебни заведения за болнична помощ.
Как работи за справяне с кризисната ситуацияпсевдоекспертът Младенов , дето не е виждал болен от корона вирус и няма специалност Спешна медицина ?Аман от калинки и калинчовци , един от друг по- некомпетентни!!!!
Този експертен съвет за който говори другаря Бананиев, не се ли разпусна? Ей лъжливо деде, спри се вече! По-голям лъжец и шменти капели не бях виждал скоро! Олигофрен дърт!