Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков иска в закона изрично да се запише, че 1% от приходите от акцизни стоки задължително ще бъде предоставян на МЗ. Причината е, че в момента съществува противоречие между Закона за здравето и Закона за публичните финанси, които регламентират разходването на тези приходи.
Това става ясно от отговор на министър Хинков на въпрос от народния представител от Продължаваме промяната-Демократична България Ивайло Мирчев относно разпределянето на средствата от акцизите.
„Становището на ръководството на Министерство на здравеопазването е, че съществуващото противоречие между разпоредбите в Закона за здравето и Закона за публичните финанси трябва да бъде решено в полза на идеята постъпилите в държавния бюджет средства от акциз върху тютюневите изделия и спиртни напитки да са в полза на общественото здраве“, пише проф. Хинков.
Според сега действащия текст от Закона за здравето 1% от средствата, постъпили в държавния бюджет от акцизите върху тютюневите изделия и спиртните напитки, се използват за финансиране на националните програми за ограничаване на употребата на тютюневи и свързани с тях изделия, злоупотребата с алкохол, недопускане употребата на наркотични вещества, както и недопускане употребата на диазотен оксид (райски газ) от лица под 18 години. Министърът обаче подчертава, че сам по себе си този текст не е основание за автоматично предоставяне на тези средства по бюджета на Министерството на здравеопазването. Същевременно в Закона за публичните финанси е записано, че „постъпленията не са целеви и служат за покриване на плащанията“. В съответствие с основните принципи и правила на публичните финанси, разходите се планират и се разходват по общия ред, в рамките на утвърдения бюджет на Министерството на здравеопазването за съответната година и в съответствие с основните национални стратегически документи в областта на здравеопазването. Със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година се утвърждава и разпределението на разходите на Министерството на здравеопазването по области на политики и бюджетни програми.
В рамките на разходите по Политиката в областта на промоцията, превенцията и контрола на общественото здраве, Министерството на здравеопазването ежегодно, в зависимост от приоритетите и утвърдения общ размер на бюджетните разходи, изготвя разпределение на средствата по национални програми за ограничаване на тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и недопускане употребата на наркотични вещества, като осигурява средства за изпълнението на бюджетна програма „Намаляване търсенето на наркотични вещества“, в която се отчитат разходите за Националния център по обществено здраве и анализи за дейностите по Националната програма за изпълнение на Плана за действие на Националната стратегия за борба с наркотиците и финансиране на дейности по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести, които включват и дейности насочени към ограничаване на тютюнопушенето и алкохолизма. Дейностите за ограничаване на тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол се изпълняват съгласно Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести.
Финансирането за 2022 г. за цялостното изпълнение на дейностите по програмата 2021-2025 г. е в размер на 190 000 лв. През 2022 г. средства за двата рискови за здравето фактора са в размер на 27 200 лв., разпределени в три направления програмата. За повишаване на нивото на информираност, обучение и включване на населението в дейности по програмата са отпуснати 21 500 лв.; за изграждане на капацитет и умения за консултиране и подкрепа у медицинските и немедицински специалисти - 3 900 лв. и за включване на обществените структури и общности - 1 800 лв.
По отношение на намаляване търсенето на наркотици, през 2022 г. за финансовото обезпечаване на дейностите по Националната програма за изпълнение на Плана за дейности на Националната стратегия за борба с наркотиците (2020 — 2024 г.) са изразходвани средства в размер на 159 900 лв.
„Както се вижда, изразходваните средства за Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести и Националната програма за изпълнение на Плана за дейности на Националната стратегия за борба с наркотиците за 2022 г. са изключително недостатъчни и в никакъв случай не биха могли да съдействат за постигането на стратегическите цели в Управленската програма на правителството на България. Целта е да се преобърне тенденцията на финансиране с фокус върху превенцията, профилактиката и скрининга, които са в основата на една модерна и устойчива здравна система“, казва министър Хинков.
мухъл?
Това ли е най- важната стъпка за начало?! Няма ли кой да подхване наредбите?
Отделената сума от 159 900 лв е красноречиво доказателство, че борбата с наркотичните не е преоритет за МЗ. Ако питате Венда Зидаров и Беломорова и това е достатъчно. Некадърници и невежи!!! Вън от МЗ!!!
А защо само 1%, а не 10% !?
ХиЛков , този пас е безсмислен. Чакай си ти да си получиш заплатата на база акцизи. Ние няма да чакаме. Все по-платено ще става за пациента с такива увъртания.
Абсолютно правилно! Липса на фокус