Петък, 27 Декември 2024
03
окт
2
 

Минималният агрегатен лимит при застраховките за медици - наполовина на първоначално предложения

Сряда, 03 Октомври 2018 | 16:01:53 Ирина Пекарева
2

Размествания в рисковите групи на медиците и промени в размера на минималния агрегатен лимит. Това са основните промени, направени в Наредбата за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицинска професия от

Размествания в рисковите групи на медиците и промени в размера на минималния агрегатен лимит. Това са основните промени, направени в Наредбата за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицинска професия от публикуването й за обществено обсъждане до обнародването й в „Държавен вестник“.

Припомняме, наредбата бе приета наскоро с постановление на Министерския съвет, а в края на миналата седмица бе обнародвана и влезе в сила.

Документът определя три рискови групи медици според специалността, като в първа група са най-нискорисковите специалности, съответно във втора и трета – по-високорискови и най-рискови специалности. За всяка група са определени минимални годишни застрахователни суми със съответния агрегатен лимит.

От момента на предлагането на нормативния акт за обществено обсъждане до окончателното му приемане обаче някои от специалностите са преминали от една в друга група, а агрегатните лимити на всички тях са променени.

Така например, неклиничните специалности, които досега не фигурираха въобще в документа, са сложени в първа група специалности. От нея пък е преместена специалността Лъчелечение, която в окончателния вариант на наредбата намира място във втора група. От първа във втора група са преместени и специалностите Клинична хематология, Нуклеарна медицина, Образна диагностика и Обща и клинична патология. Въпреки становището на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, които посочиха, че медсестрите и акушерките трябва да бъдат обособени в отделна група извън посочените три в наредбата, това не е направено и те, заедно с другите професии от направление „Здравни грижи“, остават в първата рискова група.

При останалите специалности няма промяна в сравнение с първоначалния вариант. Като най-рискови очаквано са определени специалности като хирургии, Спешна медицина, Акушерство и гинекология, Анестезиология и интензивно лечение.

Макар предложението на общопрактикуващите лекари за медсестрите и акушерките да не е взето предвид, друго тяхно предложение намира място в окончателния вариант на наредбата. Става въпрос за размера на агрегатния лимит на застраховките, който навсякъде е намален наполовина на първоначалните предложения. Така например, минималната застрахователна сума за медик от първа група, работещ в извънболничната помощ, е определена на 30 000 лв. с агрегатен лимит от 60 000 лв.; минималната сума за застраховка на медик от първа група, работещ в болница, е 50 000 лв. с агрегатен лимит от 100 000 лв. В първоначалния вариант на документа тези агрегатни лимити бяха съответно 120 000 лв. и 200 000 лв.

С обнародваната Наредба за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицинска професия, можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#M3D

Академик 03.10.2018 22:08:09

Защо лекарите по дентална медицина са в един кюп? Тези нормални ли са? Едно е да правиш протези на баби, друго е да вкарваш машинка в устата на ревящо дете!

Гост 03.10.2018 17:08:00

Ха, дентална медицина и спортна медицина са преценени както най-ниско рискови приравнени към медицинските сестри . Очевидно пак някакви нагли тъпанари са я писали съвсем лобистки. Иначе няма никаква логика.... Интересно колко ще струва на лекаря на година удоволствието да си упражнява професията без тези разходи да са калкулирани в заплащането му. Явно ще трябва да си индексираме онези доходи определяни от червените идиоти като нерегламентирани Съвсем са си регламентирани - в отговор на безогледната експлоатация на медицинския персонал....Медицински свидетелства, бележки и т н от днес ще поскъпнат и те...


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година
27.12.2024 08:53:56

Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година

Окончателно приемане на промени в Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на ...

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...