„Това са искания от много години. Това, че имаме различен подход за решаване на проблемите не значи, че сме от различни страни на барикадата и не значи, че сме разделили съсловието. Хората са различни и имат право да протестират сега, да подкрепят декларации, да участват в кръгла маса или да протестират друг път. Ние като Асоциация подкрепяме протеста категорично, защото това са нашите общи искания, но това, че БАПЗГ не е организирала този протест, не означава, че сме срещу него.“
Това каза председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) Милка Василева пред БНТ по повод днешния национален протест на медицинските специалисти. Това е шестият протест от началото на март, в който сестри, лаборанти, рехабилитатори и фелдшери от цялата страна настояват за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Те ще бъдат подкрепени от полицаи и фармацевти. Подкрепа са заявили и от Съюза на артистите.
„Нашите протести продължават вече седми месец. Да, нашият подход е по-различен, защото видяхме, че подхода с кръглите маси и с преговорите, е неефективен. Бих казала, че ако тези два подхода се обединят, бихме постигнали много повече резултати, но за съжаление това не се случва. В БАПЗГ е контрола върху главни и старши сестри и много лесно биха могли да организират хората, те имат структурите, и могат да изкарат на площада всички медицински специалисти. Затова го правим ние, които буквално изнемогваме. В една голяма част от болниците едва връзват графиците, хората работят по повече от 24 часа и вече наистина са на ръба“, каза медицинската сестра Василена Ганчева.
„Картината е дори по-лоша“, допълни Милка Василева. „Благодарение на данните от Националния електронен професионален регистър ние можем да алармираме обществото, че в момента липсват 30 000 медицински сестри само в болничната сфера. Това означава, че една медицинска сестра обслужва повече от 30 болни ежедневно. Това е практически невъзможно и нашите колеги са героини. Положението е драматично. Парите може да не са малко, но управленските решения през последните 20 години са повече от порочни. Реформите започнаха със съкращаване на медицински сестри и естествено колегите намериха реализация в западния свят“, уточни тя.
По думите й именно затова е бил протеста на 12 май 2018 г., когато излязоха повече от 3500 професионалисти по здравни грижи и бяха подкрепени от цялата медицинска общност и пациентските организации. „И въпреки подкрепата и на международните организации, не беше направено почти нищо. Единственото, което се случи беше подписването на КТД с по-високи стартови заплати, което естествено нас не ни удовлетворява. БАПЗГ иска дългосрочна стратегия за професионалистите по здравни грижи. Докато няма политическа воля за решаване на проблемите, докато не се седне на масата за преговорите, няма да могат да се попълнят бройките за студенти. За какви перспективи говорим оттук нататък? Всички трябва да разберат, че основния проблем е в работодателите“, каза още Василева.
Ще подкрепяш, Милке, къде ще ходиш. Нали за теб важното е да я има нефелната БАПЗГ, там е кокалът.
Подкрепя???Майтап, дали главните, старшите и всички сестри управленки, хабилитета изсмукани подкрепят - те не блъскат като тия момичета, за тях е важен комфорта!!!!!!