!
Четвъртък, 31 Октомври 2024
31
окт
 

Микроробот ще разтваря кръвни съсиреци в мозъка

Четвъртък, 31 Октомври 2024 | 14:30:11


Микроробот, който да разтваря кръвни съсиреци в мозъка без да се излага здравите органи на лекарствено въздействие, е разработен по проект на програмата на ЕС "Хоризонт 2020", съобщиха от Асоциацията за инсулт и афазия по повод Световния ден за борба с

Микроробот, който да разтваря кръвни съсиреци в мозъка без да се излага здравите органи на лекарствено въздействие, е разработен по проект на програмата на ЕС "Хоризонт 2020", съобщиха от Асоциацията за инсулт и афазия по повод Световния ден за борба с инсулта.

В момента най-често срещаното лечение на исхемични инсулти включва лекарство, наречено rtPA, което помага за разтварянето на кръвни съсиреци. То обаче трябва да се прилага в големи дози, което увеличава риска от тежки странични ефекти, тъй като може да се разпространи в тялото, преди да достигне съсирека.

В проекта на ЕС - ANGIE група европейски изследователи, водени от главния изследовател проф. Салвадор Пане, разработиха малък разтворим микроробот, който може да се насочва през кръвния поток с помощта на външни магнитни полета. Новаторската технология пренася лекарството през сложни мозъчни съдове, за да достигне до запушената артерия, като успешно го доставя във висока концентрация точно там, където е необходимо.

"Нашите микророботи бележат значителен скок напред в целенасочената доставка на лекарства. Тази иновация не само повишава безопасността и ефективността на лечението на инсулт, но също така отваря възможности за други терапии, които преди това са били недостижими", казва проф. Пане.

Този пробив може да промени начина, по който лекуваме инсултите, като направи лечението по-безопасно и по-прецизно, помагайки на повече пациенти да се възстановят с по-малко дългосрочни проблеми. Това е вълнуваща стъпка напред в борбата с инсулта и дава надежда на милиони хора по света.

"Ние сме развълнувани от проекта ANGIE и очакваме с нетърпение да видим тази авангардна технология да трансформира спешните грижи за инсулт, като в крайна сметка подобрява резултатите за пациентите през следващите години“, казва Арлийн Уилки, генерален директор на Алианса за инсулт за Европа.

Проектът е финансиран от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020" на Европейския съюз по споразумение за отпускане на безвъзмездни средства. Видео, представящо допълнителна информация може да видите тук.

Вторият проект, за който съобщават от Асоциацията, е Prestige-AF, също финансиран по "Хоризонт 2020" на ЕС и е ръководен от Imperial College London. Проектът касае необходимостта от проучване дали оцелелите с предсърдно мъждене преживели инсулт, причинен от кръвоизлив, трябва да получават лекарства за разреждане на кръвта.

Отговорът може да повлияе на лечението на инсулт за много пациенти, но обяснението на сложността на това изследване на обществеността не винаги е лесно. За да ги ангажира с изследването, изследователският екип създаде "Escape the Clinic!", иновативна ескейп стая, предназначена да направи изучаването на клиничните изпитвания по-достъпно и забавно.

"Нашата цел с Escape the Clinic! беше да направи сложните изследвания на инсулта достъпни и ангажиращи за всички. Използвайки интерактивна ескейп стая, успяхме не само да образоваме участниците за клиничните изпитвания, но и да подчертаем критичната роля, която изследванията играят за подобряване на грижите за инсулт и резултатите", каза Хари Дженкинс от Imperial College London.

"Включихме Escape the Clinic! на Европейския форум за живот след инсулт в Дъблин през март тази година и беше голям успех. Той привлече оцелели от инсулт, академици и здравни специалисти, за да се ангажират с изследванията на инсулта по наистина интересен начин. Като направим сложните изследователски концепции по-достъпни, бихме могли да вдъхновим повече преживели инсулт да поемат по-активна роля в оформянето на бъдещето на грижите за тях", каза Арлийн Уилки, генерален директор на Алианса за инсулт за Европа.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sTBt


Всичко за коронавируса
Още новини
1000 военни подкрепиха кръводарителската акция на ВМА
31.10.2024 17:18:19

1000 военни подкрепиха кръводарителската акция на ВМА

Малко над 1000 военнослужещи и цивилни служители от разл ...

Гърция: Законопроект предвижда 40 000 евро бонус за млади лекари в първичната помощ
31.10.2024 16:59:06

Гърция: Законопроект предвижда 40 000 евро бонус за млади лекари в първичната помощ

Гръцкото Министерство на здравеопазването внесе законопроект в парламента, насочен към засилване ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...