Петък, 27 Декември 2024
02
ноем
3
 

Медицинската грешка – и във фокуса на юристите

Сряда, 02 Ноември 2016 | 15:08:25 Полина Тодорова
3

  След като през последните седмици въпросът за дефинирането на понятието медицинска грешка беше повдигнат от Българския лекарски съюз и от Агенция „Медицински одит“, темата в

 

След като през последните седмици въпросът за дефинирането на понятието медицинска грешка беше повдигнат от Българския лекарски съюз и от Агенция „Медицински одит“, темата влезе във фокуса и на юристите, занимаващи се с казуси от сферата на здравеопазването. Проблемът е бил дискутиран на проведения миналия уикенд в Пловдив семинар по медицинско право, организиран от Адвокатската колегия – Пловдив и Центъра за обучение на адвокати "Кръстю Цончев".

Грешка

„Към момента няма единни понятия, с които да се коментира пациентската безопасност – тоест няма възприети в практиката или от професионалните дружества дефиниции на нежелано, неблагоприятно събитие, на системна медицинска грешка и в какво точно се изразява тя“, отбеляза пред Zdrave.net Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Поради това не могат да се създадат и условия за регистрирането, анализирането, а оттам – и подобряването на неблагоприятните събития в сферата на здравеопазването, посочи тя.

Проблем пред родното здравеопазване е, че в медицинските стандарти много трудно се дефинират понятията, свързани със своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ. „А всъщност, когато говорим за медицинска грешка, тя много често е обвързана именно с оказване на некачествена, недостатъчна или несвоевременна медицинска помощ“, изтъкна Шаркова. По думите й, за да се докаже даден пропуск, отговорът би следвало да се търси в определено правило за поведение, залегнало в медицинските стандарти. „Медицината обаче е такава наука, при която няма как всяко едно отделно действие или лечение на пациент да бъде регламентирано в стандарт или в закон“, изтъкна Шаркова и допълни, че затова често подобни случаи стигат до съда.

Съд

В съдебната зала обаче проблемите са от друго естество и най-често са свързани с липсата на достатъчно специалисти, чието становище е съществено за хода на делото. „Понякога се касае за специалност, в която практикуват много малко хора и те се познават помежду си. Много лекари, когато ги избират за експерти по делата, смятат, че са избрани за това, за да осъдят колега, а това съвсем не е така“, подчерта Шаркова.

Според нея е необходимо да се разбере, че най-важното от едно подобно дело е да се изясни обективната истина по случая. „Ако конкретното лечебно заведение или лекар са постъпили правилно и са работили спрямо правилата за добра медицинска практика и всички закони и наредби, това трябва да стане ясно, за да може те да продължат да работят спокойно. Когато някой е виновен и не е оказал качествена медицинска помощ, е добре да понесе отговорност, защото това е от значение за цялата система“, поясни Шаркова.

Според нея обаче е много важно да се уточни дали става въпрос за индивидуална вина или пропуск на цялата система. „Ако приемем, че лечебното заведение е една система и в нея има създадени условия за допускане на грешки, дори да накажем конкретно лице, утре отново ще създадем предпоставки за подобен пропуск“, допълни още тя.

Промени

Друг проблем, за който са споделили юристите, занимаващи се с дела от медицински характер, е прекалено честата промяна на нормативната база, свързана със здравеопазването у нас. „Когато един акт е нов, по прилагането му няма и съдебна практика, по която юристът да се ориентира какво е мнението на съда. Много често се случва по дела от еднакъв характер различни съдилища да имат коренно различно становище“, даде за пример Шаркова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VJdH

Гост 09.03.2018 16:40:06

Има ли човешка дейност в която работещите да не допускат грешки?Посочете ми професии в които работещите да са безгрешни.

д-р 10.07.2017 17:26:21

А кой ще дефинира понятието държавномедицинска грешка?Като всички наредби и закони си противоречат, като всички стандарти в медицината се отмениха, като няма единен, даден от Министерството на здравеопазването стандарт за лекуване на всички болести, ама не общи приказки: това може да се направи, онова може да се направи, а както в белите държави - точка по точка, ред по ред и като го изпълниш точно, нямаш грешка, каквото и да се случи с пациента??? Защо на акредитациите ни караха да си пишем стандартите за лечение на болестите сами-всяко отделение, всяка болница- да не сме простите доктори по-големи от шефовете в министерството? Отговорът е- за да си измиват ръцете с докторите, защото не могат да осигурят достатъчно средства за изследване и лечение на всяко едно заболяване по световните стандарти!!!!

то бива бива ама... 10.05.2017 14:30:12

Кой ще дефинира понятието адвокатска грешка?Нали трябва да си специалист в дадена област за да говориш компетентно за това.Пак си дрънкат едни хорица,все лекарите им виновни на истинските крадци...


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година
27.12.2024 08:53:56

Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година

Окончателно приемане на промени в Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на ...

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...