Кой да е новият декан на Факултета по медицина в МУ – София – това ще реши Общото събрание на университета утре.
Вторият – и последен по закон – мандат на досегашния декан проф. д-р Марин Маринов е към своя край.
Кандидатите са двама – чл. кор. проф. д-р Иван Митов, който оглавява Катедра „Медицинска микробиология“ и от два мандата е зам.-декан на Факултета по учебната част, и проф. д-р Здравко Каменов, който оглавява катедрата по вътрешни болести, съобщава Dnevnik.bg.
Чл.-кор. проф. д-р Иван Гергов Митов, дмн е завършил Медицинска академия, София през 1976 г. Първоначално е бил специалист в Института по микробиология на БАН, а след 1979 е постъпил в Катедрата по микробиология при Медицинския Факултет към МУ – София, която оглавява от 2000 година. Освен в България е специализирал в "Макс Планк институт по имунобиология" в Германия. Преподава на студенти-медици, стоматолози и фармацевти, както и на студенти по медицина на английски език и в курсовете по следдипломно обучени на лекари и биолози.
Има 230 научни публикации, 90 публикации в международни списания с импакт фактор, общият му импакт фактор е 189.96, цитиранията – 1330. Има 11 изобретения и патенти, съавтор е на шест учебника.
Той е заместник-декан на Медицинския факултет през последните два четири годишни мандата.
Проф. д-р Здравко Каменов, дмн, е завършил медицина през 1985 г. и има специалности по ендокринология и болести на обмяната и вътрешни болести в Медицински факултет на МУ-София. Освен това има магистърска степен по здравен мениджмънт във Факултета по обществено здраве и квалификация по сексуална медицина от Европейското дружество по сексуална медицина.
Специализирал е в областта на ендокринологията във Великобритания, Дания, Япония, Австрия, Италия и САЩ. Председател е на Българската асоциация по сексуална медицина. Проф. д-р Каменов има над 180 публикации, включително четири монографии, 8 учебника/ръководства и др. с импакт-фактор 115. Трудовете му са цитирани над 500 пъти, като 400 са в чужбина.
Факултетът по медицина в МУ – София обучава 2835 студенти, от които 1800 са чуждестранни. Медицинският факултет е и най-желаното от българските кандидат-студенти лечебни заведения – за едно място се конкурират 4-5 души.