Министерският съвет прие Постановление за изменение на Наредбата за критериите за определяне на университетски болници, съобщават от правителствената пресслужба.
С постановлението се предвижда промяна в един от критериите на Наредбата, а именно най-малко 20 на сто от студентите, обучаващи се във висшето училище (чийто ректор е подал мотивирано искане по реда на Закона за лечебните заведения) по специалностите от регулираните професии от професионални направления „Медицина“ и/или „Дентална медицина“, и/или „Фармация“ и „Здравни грижи“ през последните две години да са провеждали практическата си подготовка в болницата, клиниката или отделението.
Досега се отчиташе общият брой на студентите по специалностите от регулираните професии от всички четири посочени професионални направления.
Промяната няма да засегне същността на критерия, тъй като той ще продължава да отчита ангажирането в по-голяма степен в процеса на обучение на студенти на лечебните заведения, определени за университетски болници спрямо останалите лечебни заведения, получили одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти и специализанти, уверяват от МС.
С промяната се предоставя възможност на по-широк кръг лечебни заведения с традиции в обучението на студенти по медицина и по специалности от регулираните професии от професионално направление „Здравни грижи“, чието практическо обучение основно се провежда в лечебно заведение, да получат статут на университетски болници (клиники/отделения), отбелязват още от там.
На всеки три мед. сестри по един професор…
Друго си е медицински сестри да обучават лекарски асистенти. Значи сестри има бол
особено ако наблегнат на оралното обучение от 01.00 до 05.00 ч.
И сега юруш на умбаловете