!
Неделя, 30 Юни 2024
12
юни
1
 

МЗ: Работи се по проблема с очаквания недостиг на медикамент за трансплантирани

Понеделник, 12 Юни 2023 | 15:16:35
1

За проблем с недостиг на медикамента CellCept – имуносупресор за трансплантирани, алармираха от пациентска организация. Във връзка с това от Министерството на здравеопазването информираха, че в Позитивния лекарствен списък в България са в

За проблем с недостиг на медикамента CellCept – имуносупресор за трансплантирани, алармираха от пациентска организация.

Във връзка с това от Министерството на здравеопазването информираха, че в Позитивния лекарствен списък в България са включени два медикамента с международно непатентно наименование Mycophenolate – наименованието, на което съответства въпросният медикамент.

У нас понастоящем утвърдена цена от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП) има един от тях – CellCept 250 mg hard capsules x 100, който се разпространява на нашия фармацевтичен пазар.

Медикаментът има алтернатива в България: при проверка в регистъра на НСЦРЛП е установено, че единственият друг лекарствен продукт, включен в ПЛС и съответстващ на международно непатентно наименование Mycophenolic acid, е Myfortic Gastro-resistant tablet, 180 mg х 120 с притежател на разрешението за употреба Novartis Pharma GmbH, Германия. Лекарственият продукт Myfortic е с издадено от Изпълнителната агенция по лекарствата разрешение за употреба по национална процедура и се реимбурсира от Националната здравноосигурителна каса с ниво 100%.

От Здравното ведомство информират още, че на 30 май е постъпило уведомление за преустановяване на продажбите на CellCept по непредвидени обстоятелства от 30 юни поради производствени причини.

Във връзка с постъпилото уведомление, Министерството на здравеопазването е информирало Експертния съвет по медицинска специалност „Трансплантология“ за очертаващия се недостиг на лекарството.

Също така от там са изготвили писма до ИАЛ и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства с призив за извършване на всички възможни дейности, които биха довели до запазване на внесените в страната количества от лекарствения продукт и осигуряване на допълнителни такива, с оглед непрекъсване на лечението на нуждаещите се пациенти в страната.

Същевременно е изготвено писмо и към Новартис България ЕООД, притежател на разрешението за употреба на лекарствения продукт Myfortic, с искане за информация за внос на количества от лекарствения продукт през следващите няколко месеца, както и дали са в готовност за предприемане на действия по обезпечаване на нуждите на трансплантираните пациенти при евентуално завишено търсене.

В допълнение, МЗ проучва възможностите за включване на друг лекарствен продукт CellCept, а именно CellCept 500 mg film-coated tablets, в списъка лекарствени продукти. Това може да стане по текст от закона, според който, ако у нас няма алтернатива, за даден пациент може да се прилага лекарство, разрешено в друга държава от ЕС, което обаче не се разпространява на българския пазар. С този текст се въвежда извънреден способ за осигуряване на лечението на българските граждани, когато например даден медикамент няма държавно регулирана цена и няма друга налична алтернатива за лечение.

Министерството на здравеопазването продължава да следи създалата се ситуация, като е в непрекъсната комуникация както с регулаторните органи (НСЦРЛП и  ИАЛ), така и с притежателите на разрешение за употреба на лекарствените продукти с INN -Mycophenolic acid, с цел обезпечаване терапията на българските пациенти, уверяват от там.

От ведомството допълват, че очакват информация от представителя на ПРУ за България „Рош България“ ЕООД дали ще бъде осъществен внос на CellCept 250 mg hard capsules x 100 от друга държава, с което ще се осигури лечението на пациентите за един месец.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tnBc

Gost 12.06.2023 19:40:12

Бля-бля!!!!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Мариета Матева:  Пътят на пациента до диагнозата
29.06.2024 12:04:17 Невена Попова

Д-р Мариета Матева: Пътят на пациента до диагнозата "склеродермия" си остава дълъг и труден

Д-р Мариета Матева – Младенова е специалист по образна диагностика в УМБАЛ „Алекс ...

Как бързата реакция спасява животи
29.06.2024 11:10:02 Надежда Ненова

Как бързата реакция спасява животи

Неврологът доц. Росен Калпачки и кардиологът проф. Арман Постаджиян демонстрираха със случаи от п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...