Вторник, 14 Януари 2025
13
юни
 

МЗ: На кръводарителите може да се изказва материална благодарност, но не и да им се плаща

Понеделник, 13 Юни 2022 | 16:35:43 Надежда Ненова


Въвеждането на характер на възмездност на кръводаряването по отношение на дарителя противоречи на принципите за доброволност и безвъзмездност, възприети в Европейския съюз и закрепени в Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 ян

Въвеждането на характер на възмездност на кръводаряването по отношение на дарителя противоречи на принципите за доброволност и безвъзмездност, възприети в Европейския съюз и закрепени в Директива 2002/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. за определяне на стандартите за качество и безопасност при вземането, диагностиката, преработката, съхранението и разпределянето на човешка кръв и кръвни съставки. Същата директива е напълно транспонирана в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането (ЗККК) и подзаконовите актове по прилагането му. Това казват от МЗ в становището си по внесения в парламента законопроекта от четворната коалиция за изменение на ЗККК.

Припомняме, че проектът предвижда от догодина кръводарителят на получи подкрепително-тонизираща храна за деня на кръводаряването в размер на 15 лв.; ваучер за сума в размер, равен на 50 на сто от дневното трудово възнаграждение, изчислено въз основа на средната работна заплата за страната и два дни допълнителен платен отпуск.

От МЗ подчертават, че макар и да не се предлага промяна на принципите на хуманност, доброволност и безвъзмездност на кръводаряването, в законопроекта липсва конкретика по отношение на предлагания стимул – ваучер, а това създава опасения

дали зад предоставянето му като средство за разплащане не се крие всъщност заплащане на сума пари

„От значение е за какви стоки/услуги ще може да се ползва ваучерът, ще има ли специфична уредба“, казват от Министерството.

От ведомството припомнят още, че през годините темата е обсъждана много пъти като дори са отправяни дори предложения за изоставяне в самата разпоредба на принципа за безвъзмездността и запазване единствено на принципа на доброволността. „Всеки път при подобни дебати Министерството на здравеопазването подхожда изключително внимателно, като анализира и разяснява смисъла и характера на съгласието за доброволност на даряването, което всеки дарител заявява при документалното оформяне на акта, както и ангажиментите на страната ни като член на Европейския съюз“, се казва в становището.

„Директивата изхожда от разбирането, че доброволните и безвъзмездни кръводарявания са фактор, който може да допринесе за високите стандарти за безопасност на кръвта и нейните съставки и следователно за опазване на човешкото здраве. Според Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз усилията на Съвета на Европа в тази област следва да бъдат подкрепяни и следва да се вземат всички необходими мерки, за да се насърчи доброволното безвъзмездно кръводаряване чрез  подходящи мерки и инициативи и като се даде по-голямо обществено признание на кръводарителите. Счита се, че по този начин ще се увеличи самостоятелното задоволяване на нуждите от кръв в рамките на Общността. В контекста на постигането на целта Общността да може да се самозадоволява с  безопасни кръв и кръвни съставки, с което да се подпомага опазването на здравето на гражданите, в директивата е прието държавите членки да вземат необходимите мерки, за да поощрят доброволното и безвъзмездно кръводаряване с цел да се осигури вземане на кръв и кръвни съставки именно чрез такъв вид кръводаряване. Държавите членки следва да предоставят на Европейската комисия отчети за всички предприети мерки в тази връзка две години след влизане в сила на директивата и на всеки три години след това. На базата на тези отчети Европейската комисия информира Европейския парламент и Съвета за всички следващи необходими мерки, които смята да предприеме на общностно равнище“, казват от Министерството.

От там подчертават, че още от началото на прилагането на директивата е отчетена масовост на въвеждането със законодателни способи на задължителност на принципа на доброволност и безвъзмездност на кръводаряването в системите на държавите членки. Стимулите, които държавите членки предоставят на кръводарителите са

освежителни напитки, малки подаръци (чаши, тениски и др.), освобождаване от работа в публичния и частния сектор,

възстановяване на пътни разходи, обезщетение, свързано със загубата на доход. За приемливи са определени и стимули като безплатен медицински преглед, възстановяване на медицински разходи, ваучери за храна. Поощренията, които държавите членки използват са свързани с организирането на информационни кампании и други мероприятия за повишаване на осведомеността, прояви, съсредоточени върху даряването, като ден на дарителя, различни чествания, и др.

„Считаме, че биха били приемливи например и символични ваучери за насърчаване на здравословния начин на живот (като спорт, туризъм). Видно е, че става дума за възмездяване на направен разход или пропуснат приход във връзка с кръводаряването, ако има такива, както и за жестове на благодарност, но не и за заплащане на дарителя за даряването или за дарената от него кръв“, казват от МЗ.

В ЕК обаче предстои ревизия на директивата с цел промяна в законодателството за по-гъвкаво привеждане в съответствие с научните и технологични разработки, справяне с поява на заразни болести, включително поуките от пандемията от COVID-19, фокусиране върху нарастващата комерсиализация и глобализация на сектора, премахване на технически разпоредби с цел създаване на възможности за по-бързо актуализиране на стандартите и евентуално сливане на основните актове в един инструмент. Работата по преглеждането на правна уредба е планирана да стартира през настоящата 2022 г. Анализът на Европейската комисия е първата оценка на законодателството на Европейския съюз след приемането на основните директиви през 2002 г. и 2004 г. В него се посочва, че разликите в покупателната способност между държавите членки може да бъде предпоставка за прилагане на различни мерки: от „компенсация“ до „стимулиращ фактор“. Като пример са посочени въведените в някои държави стимули за насърчаване на даряването на кръв и плазма, включително почивка и фиксирана ставка на „разходите“.

"С оглед на това и предвид факта, че една от причините за планираното преразглеждане в Общността е

свързана именно с отчитане на нарасналата комерсиализация на сектора,

Министерството на здравеопазването намира, че всяка основна законова промяна следва да се анализира с особено внимание, в това число като се отчетат тенденциите за развитие и промени в Общността и настоящите практики в останалите държави членки. Необходимо е да се оцени също и доколко подобна промяна следва да бъде реализирана именно в настоящия момент, предвид започналия, но все още незавършен процес по преразглеждане на директивата от компетентните институции на Европейския съюз, в който страната ни ще бъде активен участник“, казват от МЗ.

С цялото становище на МЗ може да се запознаете тук.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
EZs5


Всичко за коронавируса
Още новини
Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила
13.01.2025 17:21:39

Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила

Европейската агенция по лекарствата (EMA) е готова да подкрепи прилагането на новия регламент на ...

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева
13.01.2025 16:48:01

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева

Почина д-р Дора Матеева. За това съобщават от кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...