Ежегодно в срок до 15 септември Министерството на здравеопазването да провежда договаряне с притежателите на разрешения за употреба (ПРУ) на лекарствените продукти, за които заплаща ведомството. Това предвижда Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 34 от 2005 г. за реда за заплащане от държавния бюджет на лечението на българските граждани за заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване.
За целта на интернет страницата на министерството ще бъде публикувана покана до притежателите на разрешения за употреба за представяне на предложения. Те ще се разглеждат от комисия, определена от министъра на здравеопазването. Самите преговори ще се правят по изготвен график.
Припомняме, със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г., се извършиха промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които засягат лекарствените продукти, заплащани от бюджета на Министерството на здравеопазването. Според новите правила за лекарства за лечение на СПИН, на инфекциозни заболявания, на заболявания извън обхвата на Закона за здравното осигуряване, за които стойността, заплащана от бюджета на МЗ, се изчислява чрез групиране, в което не участват продукти на други ПРУ, ежегодно се сключват рамкови споразумения. С тях се определя максималната стойност, до която съответният лекарствен продукт може да се доставя на Министерството на здравеопазването по реда на Закона за обществените поръчки.
Изключение от новото правило са генеричните лекарствени продукти, ваксините за задължителни имунизации и реимунизации, ваксините по специални показания и при извънредни обстоятелства, специфичните серуми, имуноглобулините и други биопродукти, свързани с профилактиката на заразните болести.
Процедурата по сключване на рамкови споразумения има за цел оптимизиране на разходите на МЗ при закупуване на лекарствените продукти, които се заплащат от бюджета на ведомството, е посочено в мотивите към наредбата.
В тях се отбелязва още, че лекарствените продукти, които са единствени в международно непатентно наименование и които не са генерични, са с висока стойност, като формирането на цената им не е осъществено в конкурентни условия, както при лекарствените продукти, които не са сами в група. Чрез провеждането на предвидената законова процедура по определяне на максимална стойност се цели средствата за закупуването на такива медикаменти да се намалят без това да доведе до негативно влияние върху достъпа на пациентите до тях. С новите правила не се очаква да се възпрепятства навременното лечение на българските пациенти с необходимите лекарства, подчертават от МЗ.
От там допълват и че не се очаква промяна по отношение на пациентите, тъй като тези лекарствени продукти се заплащат напълно с публични средства и за пациентите техните цени са без значение. Същото се отнася и до лечебните заведения, които са крайни получатели по реда на тази наредба, за които няма да има промяна в осъществяваната медицинска дейност по лечение на заболяванията, за които се заплащат тези лекарствени продукти.
С приемането на проекта се очаква да се окаже по-благоприятно въздействие върху държавния бюджет, се посочва още в мотивите.
С целия проект на наредбата може да се запознаете тук.