МЗ работи в посока за създаване на мерки за засилване на контрола в ТЕЛК. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева пред журналисти. По думите й мерките ще станат достояние на обществото в началото на февруари.
Зам.-министър Начева допълни, че анализът на въведените през миналата година промени в Наредбата за медицинска експертиза е готов, но предстои министър Ананиев да представи резултатите.
Твърденията, че има неправомерно издадени свидетелства за нетрудоспособност, трябва да се докажат и съответно да се вкарат в съда, заяви и председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Така той коментира изявлението на прокуратурата, че милиони левове отиват не при хората с увреждания, а при тези, които предпочитат да не работят, а да получават наготово пари от държавата под формата на инвалидни пенсии.
„Във веригата, когато един пациент се освидетелства, има много колеги. Има колега, който го изпраща, има колега, който поставя диагнозата, има колеги, които работят в ТЕЛК. Надявам се, че компетентните органи ще си свършат работата, защото лекарите не са престъпници. В последните дни ние научаваме как през лекарите и по-специално тези от ТЕЛК се източва една огромна сума пари. Очакваме да видим завършени следствени действия и осъдителни присъди“, каза д-р Маджаров.
По думите му трябва да се направи така, че работоспособността да е свързана с това дали наистина пациентът може да изпълнява дадена професия и да не е свързана с това дали е болен или здрав.
„Има хора, които страдат от определено заболяване, но за дадена работа са на сто процента работоспособни. Истински болните хора искат да се чувстват като всички останали и искат да работят, а тези, които искат да измамят системата, много държат да бъдат болни и да получат най-високата степен на неработоспособност“, допълни д-р Маджаров.
„Трябва да се обърне внимание на истински неработоспособните, тези, които са истински инвалидизирани, трябва да получат възможност да работят според интересите си, от дома си или на работно място“, каза още той.