Средствата, които се отчитат от лечебните заведения в разходите за дейности по трансплантация, финансирани от Министерството на здравеопазването, включват и разходите за труд. Това е изрично регламентирано в проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 21 от 2007 г. за обстоятелствата и данните, които се вписват в регистрите на Изпълнителната агенция по трансплантация, редът за вписване и ползване на информацията, която е публикувана на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
С проекта на Наредбата се привеждат подзаконови нормативни актове на министъра на здравеопазването в областта на трансплантацията и асистираната репродукция в съответствие със законовите промени, извършени чрез Закона за бюджета на НЗОК по отношение на закриването на Изпълнителната агенция по трансплантация.
Разходите за труд и към този момент са включени в средствата, които се отчитат от лечебните заведения, но анализът на прилагането на този принцип показва, че той не се разбира еднозначно от лечебните заведения, се казва в мотивите към проекта.
„Именно с цел създаването на непротиворечиви правни норми, горепосоченият принцип на отчитане на разходите за труд е ясно дефиниран, в резултат на което се очаква точното му прилагане. Това няма да доведе до финансово въздействие нито за публичните финанси, нито за лечебните заведения и работещите в тях, нито за пациентите, тъй като не се променят сега съществуващи принципи, а единствено се поясняват“, се казва още в мотивите.
Промените регламентират още, че Министерството ще заплаща трансплантацията на хемопоетични стволови клетки и няколко допълнителни заболявания сърповидно-клетъчни нарушения (сърповидно-клетъчна анемия с криза и сърповидноклетъчна анемия без криза), пурпура и други хеморагични състояния (качествени дефекти на тромбоцитите), функционални нарушения на полиморфво-ядрените неутрофили, други нарушения на белите кръвни клетки (генетични аномалии на левкоцитите), комбинирани имунодефицитни състояния, имунодефицит, свързан с други значителни дефекти.
„За тези заболявания трансплантацията е утвърден лечебен метод и невключването им в Наредба № 4/2005 г. за определяне на заболяванията, за чието лечение МЗ финансира дейностите по вземане и присаждане на тъкани и клетки, необосновано лишава нуждаещите се пациенти. Тази наредба не е изменяна повече от 10 години, поради което не отчита развитието на медицинската наука по отношение на възможностите за лечение на заболявания чрез трансплантация на хемопоетични стволови клетки“, казва в мотивите към проекта министър Ананиев.
„С предложените промени се цели да се осигури достъп на пациентите до лечение на горепосочените заболявания със средства от държавния бюджет в рамките на утвърдените средства, без да се налагат допълнително такива. В резултат на това болните ще имат оптимален достъп до лечение на тези заболявания. Включването на заболяванията е национално решение“, пише още в мотивите на министъра.
Снимка: Надежда Ненова