Тринайсет години след създаването и приемането на европейския регламент за това, у нас ще бъде регламентирано лечението с т. нар. медикаменти за състрадателна употреба.
Това е третата голяма промяна в Закона за лекарствата, освен тези за клиничните изпитвания и паралелния износ, публикуван вчера на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
Съгласно еврорегламента, лечението на група от пациенти, страдащи от хронично или тежко инвалидизиращо заболяване или пък от болест, която може да се счита за животозастрашаваща, без възможност да бъдат добре лекувани с помощта на разрешено в съответната държава лекарство, може да се извършва с медикамент, за който е подадено заявление за издаване на разрешение за употреба или е в процес на провеждане на клинично проучване.
Предвижда се в наредба на министъра на здравеопазването да бъдат регламентирани условия и ред, при които да се извършва лечението с лекарство за състрадателна употреба. „По този начин ще се даде възможност на пациентите, които не са включени в клинично изпитване, да получат достъп до лечение, когато липсва алтернатива, и лекарственият продукт не е разрешен в друга държава“, посочват от МЗ в мотивите към промяната.
Страната ни все още е на първо място по неблагоприятни основни здравно-демографски показатели от всички държави членки на Европейския съюз. С предложената промяна в ЗЛПХМ, която касае хронични и тежки инвалидизиращи заболявания, както и животозастрашаващи заболявания, които са в челните места за смъртност или инвалидизиране, се дава възможност за подобряване на достъпа до иновативно лечение на нуждаещите се пациенти, отбелязват още от ведомството.
Коментар*„По този начин ще се даде възможност на пациентите, които не са включени в клинично изпитване, да получат достъп до лечение, когато липсва алтернатива, и лекарственият продукт не е разрешен в друга държава“. С ДРУГИ ДУМИ НА БЪЛГАРИ С ТЕЖКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ЩЕ ИМ СЕ ДАДЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА СТАНАТ "ОПИТНИ ЗАЙЧЕТА" ЗА КЛИНИЧНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА "ЛЕКАРСТВА" НЕРАЗРЕШЕНИ НИКЪДЕ ПО СВЕТА! МНОГО БЛАГОРОДНО!!!