!
Понеделник, 25 Ноември 2024
15
юли
11
 

Според предложения здравноосигурителен модел:

МЗ и съсловните организации ще договарят дейностите в основния пакет

Понеделник, 15 Юли 2019 | 11:05:46 Надежда Ненова
11

Тристълбов здравноосигурителен модел предложи на днешната кръгла маса министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той включва заплащане от основен пакет услуги,  допълнително доброволно застраховане и допълнително заплащане от пациентите.  

Тристълбов здравноосигурителен модел предложи на днешната кръгла маса министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той включва заплащане от основен пакет услуги,  допълнително доброволно застраховане и допълнително заплащане от пациентите.  

„Държим на солидарния модел, но с уточнението, че пациентът трябва да има избор кой да управлява здравните му вноски, къде да се лекува в страната, да има контрол върху качеството на услугите и гаранция за равен достъп“, каза в презентацията си министърът.

Той подчерта, че първата стъпка на министерството е била да отправи запитване до ЕС с цел хармонизиране на всички процедури, тъй като сигурността и стабилността на системата са на първо място.

Предложеният здравноосигурителен модел ще гарантира на осигурените лица достъп до спешна и планова медицинска помощ, право на избор кой да управлява здравните им вноски, какъв да е обхвата на услуги и къде да ги получат, гарантиране на качествена медицинска помощ.

По отношение на участниците в системата се гарантира да няма дублиране на дейности, а НЗОК и частните застрахователни фондове ще се конкурират равнопоставено.

МЗ и съсловните организации ще договарят основния пакет, в който ще влизат дейностите, които ще се покриват от задължителната здравна вноска. Заедно с пациентските организации, областните и общинските администрации пък ще бъдат изготвено параметрите на националната здравна карта.

Както досега Министерството на здравеопазването ще отговаря за лекарствена политика и лицензиране на лечебните заведения, ще определя медицинските стандарти, контрола на изпълнение на дейности, ще контролира политиката за специализациите и кадрите в системата.

Цените в основния пакет дейности ще бъдат договаряни между фондовете и изпълнителите на медицинска помощ. Отстъпките за лекарства и изделия ще бъдат договаряни от фондовете.

Разчети за минималния брой лица в частните фондове са за 500 000 души. Разходите за административното им обслужване ще са до 3% от общите приходи. Оперативен резерв на фондовете до 3% от приходите, аналогично на оперативни резерв на НЗОК.

Няма да има промяна в начина на събиране на здравните вноски. НАП запазва настоящите си функции, както се запазва и размерът на задължителната здравна вноска от 8%. НАП ще разпределя внесените средства по фондовете, като няма да има лични сметки на осигурените лица, а внесените суми ще бъдат осреднени. Разликата в приходите ще идва от броя на записаните лица.

„Лицата избират сами къде да се запишат. Тези, които не са избрали конкретен фонд или ще останат в НЗОК, или ще бъдат записани служебно, за да има равнопоставеност“, каза министър Ананиев.

Той допълни, че ще бъде създаден гаранционен фонд, с който ще се гарантират плащанията за тримесечен период в случай, че дружество е обявено в несъстоятелност.

„Така предложеният модел не е крайно решение. Ще отчета всички предложения и възражения, преди да внеса предложението в парламента. Не искам да налагам силово или административно един или друг вариант. Очаквам конструктивни резултати от дискусията“, завърши презентацията си министърът.  

Презентацията на министър Ананиев можете да видите тук.

сн.: Надежда Ненова



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
1BEZ

Лекар 15.07.2019 18:56:17

Кадърните хора нямат място в правителството на Бойко, но този бие всички, изключвам химичката

Гост 15.07.2019 16:57:31

Ха-ха-ха Знаете ли равителственият боклук НАП с какво забавяне внася ДЗПОто по избраните частни социално-осигурiтелни фондове ? С няколко месеца закъснение + дължимите лихви платени пак от данъкоплатците. Да не говорим,че и тези ще си удържат такси за преводи

Гост 15.07.2019 12:43:46

ПЪЛЕН ТЮРЛЮГЮВЕЧ

Актюер 15.07.2019 12:33:44

Платежоспособност 2 поставя правила за технически резерви и гаранционен фонд, както и регламентира в чл.206 здравното застраховане като алтернатива на социалното осигуряване. Три процента технически резерви е смешно сакрално число, а равна премия за всички-стари и болни, млади и работещи, също е недопустимо според регламента. Явно някой се опитва да обере парите за работещите, които не черпят здравни услуги, като остави на НЗОК пенсионери, инвалиди и деца. Наглост, неграмотност и алчност, докаго болниците фалират съвсем.

Счетоводителят е луд 15.07.2019 12:13:24

Д-р Илко Семерджиев, бивш здравен министър: Този модел ще се отрази пагубно върху здравеопазването, а достъпът до лечение ще се намали два пъти в сравнение със сега. Ако се въведе застрахователен модел в публичните финанси, ощетени ще бъдат не само пациентите, но и здравната система като цяло, вкл. всички, които работят в сектора. Давам реален пример от практиката през 2018 г. – НЗОК е разходвала за заплати на своите служители 37 млн. лв. при бюджет 3,9 млрд. лв., което е под 1% от общия приход, докато при застрахователите в задължителното застраховане заплатите са около 11%. НЗОК няма разходи за посредници, докато при застрахователите има, и то в размер около 28%. „Други разходи“ при НЗОК са около 0,3%, а при застрахователите са над 3%. И най-важното – за щети (в случая лечение) застрахователите плащат около 58% от приходите си, докато НЗОК прехвърля към здравната система за лечение на гражданите над 98%. Това ясно показва, че лекарите, пациентите и здравеопазването като цяло ще бъдат ощетени с около 40%, т.е. с над 1,5 млрд. лв. Всички тези публични средства ще изтекат в частни джобове, защото Ананиев регламентира застрахователите да си начисляват и печалба, вкл. „дивиденти“ за мениджмънта. Характерно за застрахователните системи е и още нещо – с времето те преминават изцяло върху рискови изчисления на премиите, което обикновено повишава размера на вноските. Например в Европа единствената държава, която практикува застрахователен здравен модел, е Швейцария и през 2015 г. здравеопазването струва на един швейцарец точно 9 818 долара (при средно около 4 500 долара на човек годишно в западноевропейските страни), в САЩ достигнаха 9 536 долара на човек, докато в България тези разходи (общо публични и частни) бяха 572 долара на човек. При това непрекъснато нарастване на приходите на застрахователите забелязваме и още нещо – възнагражденията на лекарите намаляват, например през 2014 г. средният приход на лекар специалист в САЩ е $284 000 годишно, а през 2018 г. спада до $214 700, което още веднъж показва, че застраховането е просто бизнес. При намаляване на доходите на лекарите всеки може и сам да прецени дали ще се подобри качеството, още повече че универсалното покритие със здравна помощ, което имаме сега, ще се раздроби на два пакета и при унищожена солидарност ще се оформят пакети за богати и само базови услуги за масовката. При лекарите ситуацията е опасна особено ако се въведе застрахователен модел и възнагражденията им паднат – очаквайте масово изселване на Запад, а у нас няма да има кой да лекува болните. Предвид недостига от над 1 млн. лекари на територията на ЕС можете да си представите какво ще се случи до година-две след "реформата".

Dr_Doolittle 15.07.2019 17:09:24

Ха-ха-ха . Искаме другарю, възнагражденията да ни падат от 284 0000 долара годишно на 150 000 долара годишно. Щото сега лекарите взимаме едва 6900 долара годишно . АЛООО НЕ МОГАТ ДА ПАДНАТ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ЛЕКАРИ УТРЕ, защото няма по-ниско заплащане от това на боклука НЗОК. А Семерджиев е един от виновните , които не отделиха бюджета на НЗОК от общия републикански бюджет и така го направиха плячка на комунистите БСП,ГЕРБ а и другаря му Костов -всички дружно си цуцаха от този бюджет за партийно държавни цели и се правеха ,че плащат лекарския труд

Ха ха 15.07.2019 22:18:56

Животинския шаман пак се е изакал. Матш обратно в кочината бе, свиня.

Лекар 15.07.2019 18:50:52

Дулитъъъъл, ти си зле

Гост 15.07.2019 11:46:23

И никой от тези " титани " на здравноосигурителната мисъл и дума не обелва за реално остойностяване труда на медицинските специалисти! Пак ще правят стъкмистики и сметки без кръчмар!

Да да 15.07.2019 11:41:40

Ей , тоя тъпак пак роди една зловонна пръдня с некадърността си! Време е да си ходи!

Гост 15.07.2019 11:19:10

Моделът "Киро" = 0. Поредната пръдня на един дилетант!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена Попова

Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера

Д- р Сибелджан Сали завършва с отличие медицина през 2016 г. в Медицински университет- Пловдив. З ...

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
23.11.2024 12:58:21

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от държавата. Това означава, че ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...