Към 30 септември 2019 г. отчетеният общ финансов резултат на 121 общински лечебни заведения е загуба от 69,612 млн. лв., като 42 от тях са приключили деветмесечието с натрупана печалба, а 79 са отчели отрицателен финансов резултат.
Общия финансов резултат на областните болници към 30 септември 2019 г. е минус 146, 763 млн. лв. Общо задълженията на областните болници до 30 септември 2019 г. са 172, 385 млн. лв., като в сравнение с 2018 г., когато са били 182, 274 млн. лв., те са намалели с 10 млн. лв. Просрочените задължения от 68, 957 млн. лв. са намалели на 60, 034 млн. лв.
Това става ясно от отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутата от БСП Анна Славова за финансовото състояние на държавните и общинските болници от 2012 г. насам. Министърът уточнява, че МЗ разполага с данни единствено за лечебните заведения, които са с над 50% държавно участие, тъй като те са обект на постоянен мониторинг от страна на мажоритарния собственик. По отношение на общинските лечебни заведения за болнична помощ, информация може да бъде предоставена единствено за периода от началото на тази година до 30 септември 2019 г.
Няколко са болниците със сериозни загуби в отчетите си.
УМБАЛ "Св. Анна"- Варна АД, чиято загуба в периода 2016, 2017 и 2018 г. е над 12 млн. лв., към момента отчита загуба от 10, 856 млн. лв. УМБАЛ "Пловдив" АД е на -21, 258 млн. лв. като загубата към момента е по-малка с 3 млн. лв. в сравнение с 2018 г., когато е била -24, 398 млн. лв. МБАЛ "Христо Ботев" АД, Враца – 18, 051 млн. лв., като видно от таблицата, задълженията там се увеличават прогресивно за седемгодишния период, с изключение на 2018 г., когато годината е завършена на 0. УМБАЛ "Д-р Ст. Киркович" АД, Стара Загора е на загуба от 30, 564 млн. лв., но също е намалила задълженията с над 3 млн. лв.
Има обаче и областни болници, които отчитат положителен резултат. Това са МБАЛ "Пазарджик" АД с 395 000 лв. печалба и МБАЛ "Д-р Ст. Илиев" АД, Монтана – с 452 000 лв. печалба. МБАЛ-Монтана показва печалба в целия наблюдаван период, а МБАЛ Пазарджик излиза на печалба за първи път през 2018 г. с 43 000 лв. Три са болниците с пренебрежимо малки загуби. Това са МБАЛ "Св. Панталеймон” АД, Ямбол с 16 000 лв., МБАЛ "Д-р Братан Шуксров" АД, Смолян с 52 000 лв. и МБАЛ "Добрич" АД с 55 000 лв.
„Видно от представените данни, в периода 2012 г. - 2017 г. е отчетено значително влошаване на финансовите показатели на областните държавни болници, но това е наследен проблем за екипа на Министерството на здравеопазването. Тежкото финансово състояние на част от областните болници е следствие от редица неблагоприятни действия и фактори, негативният ефект от които се е мултиплицирал с годините“, пише в отговора си министър Ананиев.
Той подчертава, че още от началото на мандата му като министър на здравеопазването, е започнало разработването и въвеждане на стандарти за финансово управление на болниците, като за държавните болници стандартите са въведени през месец май 2018 г.
„Ефектът от прилагането на стандартите, вече може да се отбележи, видно от отчетените резултати за по-малко от две години. Независимо от факта, че редица болници отчитат отрицателен финансов резултат, техните парични потоци месечно са балансирани, разходите им постепенно се оптимизират, показателите за ефективност се подобряват, а размера на просрочените им задължения намалява“, пише министърът.
По думите му допълнителна мярка за подобряваме на финансовото управление, която МЗ е предприело е промяна на условията по договорите за възлагане на управлението на държавните болници, чрез въвеждане на единни критерии за определяне на възнагражденията на изпълнителните им директори на шестмесечен период. Въз основа на регулярния мониторинг, който министерството осъществява, се налагат санкции или поощрения на изпълнителните директори в зависимост от отчетените резултати по ключови финансови показатели.
V tezi bolnici se raboti chestno.V ostanalite se krade.
В Монтана как няма да са на пепалба,като ти правят изследване едно,а ти пишат 101 и след 10 дни като влезеш пак не доизлекуван дори не могат да ти направят изследвания, защото предния път са ти ги писали ,че са направени
Искате медицина "за един лев" - това и получавате, дрогарю!
МБАЛ гр. Лом се източва от години от кръгове на ДПС , замазват положението и болницата запада с всеки изминал ден - а никой не го коментира - дори и медията Биволъ до която има изпратени доказателства.
или заплатите са ниски?
У втората печеливша по добре е да невлизаш
И защо Боко уволни управителя на пазарджишката болница? Заради наглите недоказани обвинения на един журналист с просташко поведение.
Ами има и в Монтана и в Пазарджик частни болници, така че ?!?
Абе, познавачи от сайта, ограмотете се малко. Тази таблица показва задълженията към съответния момент, а не загубата. Ако болницата в Стара Загора имаше 8 години по 30 млн загуба, отдавна щеше да е в небитието
В Монтана болница на печалба, апаратура от 18 век,персонал средна възраст 65 години,лечение на пациента с лекарства от 19век!
Искате медицина "за един лев" - това и получавате, дрогарю!
Я да видим в кои области има частни болници, чопнали само сгодните кл. пътеки и оставили несгодните на държавната болница. И още - щата на УМБАЛ, който се поддържа на загуба заради преподаването... А още колко много други обективни причини има за фалита на държавното здравеопазване и мигар не се знае?! Просто "строим" капитализъм...
Дайте да видим на каква стойност са активите на всяка една частна болница и на каква печалба са от първата си година на дейност.
Нема такава държава! Не е нормално всички държавни болници да са на загуба и да имат огромни дългове. Това означава само едно - здравната система е продънена и тотално неефективна. Това означава, че се управлява от тежко некомпетентни и некадърни хора. Не става въпрос за болничните мениджъри, а за тези, които формират и провеждат националната здравна политика.
"Болници,които нямат дългове ,означава,че в тях пациентите си плащат"-народна мъдрост.