Чл.-кор. Лъчезар Трайков бе избран за академик. Това се случи вчера на заседание на Събранието на академиците на Българската академия на науките, съобщиха от БАН.
Основните направления на научно-изследавателската работа на проф. Трайков са Мозъчно-съдова болест (МСБ), болест на Алцхаймер (БА), болест на Паркинсон (БП) и други форми на деменция, в която област е признат водещ специалист у нас. Специално в областта на МСБ е световно утвърден автор с разрабоването на критерии за ранна диагностика с помощта на съвременни невропсихологични методи, изследването на интелекта и други. По отношение БА той за първи път установява комплекс от маркери за ранна диагностика и изработва скринингова невропсихологична батарея за разкриване на начална деменция. Той има оригинални приноси и в оценка на когнитивните симптоми във всички стадии на БП и в проучванията върху патогенезата на това заболяване. Специално внимание заслужават неговите проучвания върху интелекта и други корови функции.
Проф. дмн Лъчезар Трайков е роден през 1959г. Завършва висшето си образование във ВМИ, София. Работил е 9 години като изследовател в INSERM Unit 324, Париж, Франция. През 1999 е хабилитиран като Ръководител на научни изследвания в Медицинския факултет Cochin Port-Royal, в Университета Rene Descartes в Париж. През 2002 е избран за университетски професор по невронауки от Националния университетски съвет на Франция. След завръщането си в България той продължава изследователската си дейност и ръководството на Центъра по паметови нарушения към Александровска болница. От 2008 е ръководител на Катедра по неврология към Медицински университет – София, завежда Специализирано отделение за диагностика и лечение на дегенеративни и съдови деменции в УМБАЛ "Александровска", председател е на Българското дружество по деменции. В периода 2008-2012 е зам. декан на Медицински факултет, МУ-София, а 2009-2013 е изпълнителен директор на УМБАЛ “Александровска”. Оглавява Центъра по дементология признат като един от 40-те Centers of Еxcellence в Европа за изследователска работа в областта на болестта на Алцхаймер. От октомври 2007г. тази изследователска група е член на една от най-авторитетните световни организации в тази област – European Alzheimer’s Disease Consortium (EADC).
Той има 159 научни труда, от които 75 са статии в едни от най-елитните медицински списания в света, както и 2213 цитирания с h-фактор 21.
Лъчезар Трайков бе избран за академик в областта „Медицински науки“.
Освен него Събранието избра още двама кандидати. В областта „Обществени науки“ бе избран чл.-кор. Димитър Велков Димитров, а в областта на Аграрните и лесовъдните науки – проф. Иван Александров Илиев.
Много добър човек! Успех Трайков
Не ходете в клиниката по невролог ия на Александровска. Пълен хаос ,Трайков не обръща грам внимание попадате в ръцете на млади лекари ,някой от тях се вясват 2-3пъти.Въвели са нова мода не всеки ден правят визитация . В тази болница стигнах до един извод фукльо -проф . Лъчезар Трайков и мърла д-р Силвия Скелина никога няма да ви свършат работа
Тук сме водещи и ненадминати в света - измислени псевдонаучни титли на случайни "наши" хора, и целите им родове до десето коляно. КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ХАБИЛИТАТИ ТОЛКВА ПО-НИСКО КАЧСТВО....НАВСЯКЪДЕ ВЪВ ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ. ИЗСМУКВАТ ФРЗ БЕЗ РЕАЛНО ДА РАБОТЯТ И ПО-СКОРО ПРЕЧАТ НА РАБОТАТА НА "ПЧЕЛИЧКИТЕ" С НИСКИТЕ ЗАПЛАТИ. МНОГО ЖАЛКА И ТЪЖНА КАРТИНКА. ИМА ЛИ ДАНС ДА РАЗНИЩИ ПОДОБНИ ЦЕЛИ ФАМИЛИИ ДО Х-ТО КОЛЯНО?!
А защо плевенското "чудо" и плейбой с частна болница, човек на Гоце Първанов и Глъвътъ издуха супата? Е, така е, с публикации във вестник Септемврийска победа не се става академик.
Плювачите отдолу не можете да се закачите на малкия пръст на академик Л.Трайков.
Докога със съветско комунистическите титли академик на които се смее цялата западна научна общност защото academician за западняците означава просто студент посещаващ академия.....
Това сериозно ли е или някакъв ташак ? Миланов,Титянова и Трайков академици ? Можете ли да ми посочите поне едно откритие на поне един от тези тримата ? Иво Търнев ако беше иди дойди но тези ????