В аптечната мрежа липсват очни капки за глаукома, предаде БНР след сигнал от близки на пациентка, която се нуждае постоянно от това лекарство.
„Капките са основна част от терапията при глаукома и се поставят по два пъти на ден без прекъсване до живот, терапията е постоянна. Един флакон стига за един месец“, споделя столичанката, чиято майка е с тази диагноза.
Възрастната жена си поставя капките по лекарско предписание, като те се покриват от НЗОК от 6-7 години и винаги е имало леки затруднения при намирането им в аптеките.
Дъщерята й признава, че е обиколила няколко пъти софийските аптеки без резултат, докато в един момент получила съвет от фармацевти да намери начин да си потърси лекарството от Турция или от друга държава.
Потърсили съвет и от личната лекарка на пациентката, която обещала да провери дали има подходящ заместител на лекарството.
По данни на водещи офталмолози от „Александровска“ болница глаукомата е хронично прогресивно заболяване, което е втората водеща причина за необратима двуочна слепота.
Последните данни от 2016 г. сочат, че диспансеризираните болни с глаукома у нас са над 80 000. Повечето пациенти – 63%, са с над 10-годишна давност на заболяването, но има и около 50% недиагностицирани, а около 50% от лекуваните нямат глаукома. При над 10% от болните се наблюдава влошаване на зрението, въпреки адекватна терапия и редовното проследяване.
„Капките за глаукома, за които сигнализирате, ги няма от много време, от години, намират се трудно, фирмата, която ги произвежда, ги изнася в чужбина, като тя изнася почти цялата си продукция за очни болести извън страната и за българските пациенти не остава почти нищо“, коментира пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. (АСА).
„От въпросните капки ние сме получили по една опаковка за месец януари и то не във всички аптеки. Причината за износа са цената и печалбата за компанията“, допълни той.
По думите му, липсващите капки съдържат две активни вещества и за щастие пациентите могат да ги заместят с други капки за глаукома на други фирми, но вече не в едно шишенце, както е при липсващите, а две отделни лекарства, заради двете активни вещества.
„Това са капки по лекарско предписание и пациентът ще трябва да посети отново лекаря си, за да му предпише другите генерични капки. Те навлязоха доста на пазара и на практика заместиха и други липсващи капки за очи, като също се заплащат от НЗОК“, обясни Николай Костов.
Според него в края на грипния сезон няма липси на антибиотици, с изключение на някои, които не се намират още от миналата година, но за тях има заместители.
„Притеснителното е, че в момента липсва един от най-разпространените противогрипни препарати и за деца, и за възрастни, като липсват всичките му форми, но за него има генеричен заместител на две фирми. Причината за липсата на оригиналния противогрипен препарат е заради засилено търсене в началото на грипния сезон. Противогрипните ваксини за деца също дойдоха много малко този сезон, буквално единични бройки и част от тях, както научих, също са били изнесени от складовете“, обясни фармацевтът.