"Криза на доверието се лекува с общи усилия. Медиците не рядко са твърде грубовати с пациентите. Те пък няма как да знаят кой какъв лекар или сестра е, защото не разбират от нашата работа. Когато на пациента му се озъбиш, това е ужасно, защото те идват при нас уплашени. Уплашеният човек, колкото е по-глупав, толкова е по-агресивен. И се получава порочен кръг." Това каза д-р Мирослав Ненков пред БНТ.
По думите му за голямо съжаление нито един наш университет не учи лекарите и сестрите как да общуват с пациентите. „Всеки един от нас общува с пациенти, така както му идва отвътре, както е видял тате да блъска главата на мама в радиатора. Освен това, нашата професия е страшно изцеждаща емоционално и психически. Нямаме механизми, по които ние да се разтоварваме професионално от този стрес. Има едни групи, които нашите психолози направиха в нашата болница. Колеги ходят в тях и се чувстват много по-добре, преодолявайки бърнаута“, каза анестезиологът от ВМА.
Според него третият немаловажен фактор за кризата на доверието са медиите. „Първата работа на някой недоволен пациент е да изтича в някоя телевизия. Първата работа на някоя ентусиазирана репортерка е да каже, че отново има грешка в еди-коя си болница. Може да има, може и да няма. Оказва се, че голяма част от тези „грешки“ всъщност са отражение на страданието на близките на пациента и не са медицински грешки. Тъй като нямат доверие на медиците, ходят на екстрасенси и се лекуват сами“, поясни той.
Според д-р Ненков пациентът от Русе, на когото е прелята заразена кръв, категорично не е починал от малария. „Системата за опазване и изследване на получената кръв е доста стриктна. В конкретния случай няма нищо особено. Пациентът за съжаление е починал, но не от малария. Това е много важно да се отбележи. Второ – маларията се лекува, тя не е чак толкова страшна болест. Става въпрос, вероятно, за пропуск на някой от веригата“, категоричен беше той.
По думите му някой от веригата проверяващи документите на дарителя просто е проспал това, че човекът е писал, че е боледувал от малария. „Не го е видял, защото е бил уморен и зоната в текста, в която се вписват прекараните болести, е прекалено малка и не е отделена от останалия текст. Факт е, че има пропуск, но в конкретния случай, няма нищо фатално“, каза д-р Ненков.
Д-р Мирослав Ненков коментира и политическите промени. „Най-доброто, което може да направи един служебен здравен министър, е да опита да не разклати лодката. За три месеца няма как да се направят някакви драстични реформи и да бъдат изтръгнати кърлежите от здравната система. От тази ситуация може да се излезе само с мотика и лопата“, подчерта д-р Ненков.