Между 8 и 10 ноември 2024 г. в Пловдив се провежда Национална конференция по токсикология с международно участие по повод 35-годишнината от създаването на Клиниката по токсикология към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Това съобщават от лечебното заведение.
Събитието бе открито днес от проф. Светлан Дерменджиев, дмн., началник на Клиниката по токсикология и Отделение по професионални болести с дейност по клинична алергология на УМБАЛ „Свети Георги“, който благодари най-напред на колегите си, с които работи пряко: „На всички вас, мили мои лекари, сестри и санитари, с които през годините съм споделял успехи и проблеми, радост и болка, надежди и разочарования изказвам искрената си благодарност за всеотдайната работа в името на живота и здравето на нашите пациенти“. Изказа и искрените си благодарности към ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“ и най-вече на изпълнителния директор проф. д-р Карен Джамбазов.
„Уникалното на пловдивския токсикологичен модел е съчетанието на реанимационната с терапевтична токсикологична лечебни дейности. През годините клиничните и университетски звена многократно са били трансформирани и преструктурирани, но предметът и приоритетите на диагностично-лечебната дейност се запазва и до днес“ добави още проф. Дерменджиев .
В събитието присъства и проф. д-р Иван Дечев, дм - заместник-директор "Диагностична и лечебна дейност" на База II към УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД - Пловдив.
Поради необходимост от създаване на специализирана токсикологична структура на територията на Южна България през 1988 г. е създадена Клиника по клинична токсикология от доц. д-р Станка Андонова, дм. От 2010 година отделението по токсикология е обособено в самостоятелно диагностично-лечебно звено, което функционира и до днес като Клиника по клинична токсикология. През консултативния й кабинет преминават болни с остри отравяния и токсо-алергични реакции. Клиниката осигурява 24-часова денонощна спешност и разполага с общо 10 легла за интензивно лечение. За периода от създаването си до наши дни през клиниката са преминали хиляди пациенти и са спасени стотици човешки животи. Извършва се учебно-преподавателска, научноизследователска и експертна дейност в областта на клиничната токсикология като са обучени хиляди студенти.
Основните дейности в Клиника по клинична токсикология са: диагностика и лечение на остри екзогенни интоксикации от лекарства, токсични газове, пушеци, дим и пари, пестициди, органични разтворители, тежки метали, наркотици, биологични токсини (от инсекти, змии и растения), алкохол, битови препарати и др.
Специалистите в клиниката са републикански консултанти към Центъра за спешна медицинска помощ. След 35 години, вдъхновен от историята и с поглед в бъдещето, екипът на клиниката е готов да приеме предизвикателствата на времето, в което живеем, и продължава да се труди в името на живота и здравето на пациентите.