„Преди 6-7 години всеки човек, който беше натрупал агресия, първото нещо, което правеше, беше да обвини екипите, че са употребили алкохол. Директорът се принуди да сложи дрегер на вратата“. Това каза пред Нова телевизия говорителят на ЦСМП – София Катя Сунгарска.
Тя допълни, че дрегерът се използва за проверка при всяко влизане и при всяко излизане от „Спешна помощ“, като човек не може да влезе и да работи, ако даде положителен резултат.
„Категорично обаче нито веднъж не сме имали случай на положителен резултат. Интересното е, че когато се чу и се разбра от медиите, че имаме такъв дрегер, упреците изведнъж спряха”, допълни Катя Сунгарска.
26 случая на насилие срещу екипи на Спешна помощ е имало в София за миналата година. Фалшивите сигнали за една 12-часова смяна са средно по 4, като рязко се е увеличил броят им след пандемията.
„Наистина по време на COVID пандемията забелязахме отчетливо спадане на броя на фалшивите сигнали. През цялото време обаче вербалната агресия не е спряла нито за секунда“, категорична бе тя.
По думите й почти всеки втори сигнал има оттенък на агресия и това е много необяснимо, защото не можеш да се обадиш на някого за помощ и да бъдеш агресивен към него. Когато човек моли за помощ, поведението и отношението трябва да бъде различно, смята тя.
Катя Сунгарска призна, че е водила много разговори с млади лекари, които напускат Спешна помощ, и от тях е разбрала, че предприемат тази стъпка не заради заплащането, а заради обидната категория труд, сравнено с другите спешни служби – полиция и пожарна, които са в първа категория, а спешните медици са в трета.
Само в Самоков е викана 10 пъти полиция заради атаки към спешния център, допълни говорителката на ЦСМП и уточни, че е имало разрушаване на филиала и побой над лекари, които след това са напуснали.
В началото на новата година спешните медици се надяват физическата агресия срещу тях да намалее, но все пак отбелязват, че това надали ще се случи по отношение на вербалната с упреците и обидите, която не е преставала.
Закривай!
Aз се чудя колегите във Враца какво още чакат и не си съберат багажа! Приятели, не се оставяйте мръсните кадесарокагебистки МУТРИ, насъсквани от продажните медии, да издевателстват върху вас! Животът е само един! Помислете за децата си - нас вече ни съсипаха!
Неизвестно лице е нанесло побой на медик от Центъра за спешна медицинска помощ във Враца. Медикът се е връщал от дежурство и е бил нападнат пред жилищния му блок. В следствие на побоя има разкъсвания на устните и голяма рана на челото. Медикът е настанен в Хирургичното отделение на МБАЛ "Христо Ботев", пише БНР. Спешни медици от Враца коментираха, че агресията към тях ескалира след случая с катастрофата, при която загина 3-годишно момче. Детето беше намерено безжизнено под кола, която се обърна в дере. Момчето е пътувало без задължителната обезопасителна седалка за деца. Автомобилът е бил шофиран от баща му. Родителите обвиниха за смъртта на детето лекарката от линейката. Според тях, тя е била употребила алкохол и не е оказала адекватна помощ. След катастрофата роднини на загиналото дете изпотрошиха входа на Спешния център в града.
Това е повече от унижение, да те тестват по два пъти на ден! В коя друга професия го има? И то защото примитивни нашенци налитат с обвинения, подхранвани от медии и политици.
Престанете да се оправдавате!Обявете средната възраст на персонала в спешна помощ и се замислете!Може ли пенсионери и 80 год.лекари да се мятат по линейките и да качват етажи?Категорията може да се промени когато има достатъчно млади колеги в спешно!Лекари трябва да има само в реаномобилите.