Неделя, 22 Декември 2024
16
февр
 

Касата с нов леден душ за болниците

Бави плащането на надлимитната дейност, но пари за "надлимитните" лекарства винаги има

Четвъртък, 16 Февруари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Малко след като стана ясно, че болниците ще получат поне средствата за извършената от тях надлимитна дейно

Малко след като стана ясно, че болниците ще получат поне средствата за извършената от тях надлимитна дейност за периода април – ноември 2016 г., надзорният съвет на касата побърза да охлади краткото им успокоение, вземайки решение за отлагане на плащанията. Това се случва на фона на факта, че фондът приключи годината с преразход на средствата за лекарства, за които лимит няма, но които бяха платени в пълен обем.

Въпреки че неколкократно болнични директори, БЛС и различни сдружения алармираха, че са на ръба на оцеляването, а председателят на сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев изтъкна, че за някои от тях рискът от фалит е напълно реален, те ще трябва да изчакат най-рано 31 март, за да получат средствата за част от изработеното през 2016г.  

Оказва се, че надлимитната дейност ще бъде заплатена с най-малко година закъснение, става ясно от решение на Надзорния съвет на НЗОК от 13 февруари, който поднови дейността си след смяната на част от състава му. С него се отлага решението от средата на януари, съгласно което на лечебните заведенията трябваше да бъде платено заработеното над лимита в периода април-ноември 2016 г. в размер на 19 милиона лв. 

Според решението от понеделник надлимитна дейност на лечебните заведения ще бъде разплатена със средства от резерва на касата за тази година, който според закона за бюджета на фонда не може да бъде отварян преди 31-ви март. Така, извършени още през април 2016 г. дейности oт болниците, ще бъдат платени най-рано април тази година. Причината за отлагането на плащането на надлимитната дейност на болници е получено писмо от Министерство на финансите до НЗОК, касаещо плащанията на касата през първите месеци на годината, обясни за Zdrave.net. подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров. „Това решение на практика отлага плащането. От министерство на финансите се получи писмо, с което се намалява лимитът на средствата, които може да изразходва касата през януари - март“, посочи той и допълни, че средствата за надлимитната дейност ще бъдат по линия на резерва на касата.

Припомняме, предишното ръководство на НЗОК неколкократно обясни, че средствата за разплащане ще дойдат по линия на спестените средства заради въвеждането на пръстовия идентификатор. Същата теза бе потвърдена и от самата каса, която в деня, в който бе взето решение за разплащане на надлимитната дейност на болниците, обяви, че „комплексните мерки, предприети от НЗОК, включително и прилагането на електронната автентификация, дават възможност реални пациенти да получават повече медицински услуги, при намалени разходи от страна на НЗОК“. „В тази връзка, Надзорният съвет на НЗОК взе решение за закупуване на допълнителните отчетени и потвърдени дейности от изпълнителите на БМП по сключените им договори за периода на извършване на дейността 01.04.2016 г. – 30.11.2016 г.“, съобщиха тогава от фонда.

На фона на поредното отлагане за разплащане с болниците касата продължава да отчита преразход в плащанията за лекарства, където обаче лимити няма и те биват заплащани в пълен обем. По-рано днес Петров съобщи, че разходите за лекарства в сферата на онкологията са се увеличили с близо 30%, както и че реалните сума от отстъпките за медикаменти е 98 милиона, а  не над 130 млн., както беше обявил предният здравен министър.  

 „Това, което се гласува, е да се изчака 1-ви април, за да може да се плати от резерва“, посочи пред Zdrave.net и представителят на пациентите в надзорния съвет на фонда Пламен Таушанов. Той беше категоричен, че надлимитната дейност е реално извършена и отчетена от лечебните заведения, както и че близо 80% от нея е от спешност. „Надлимитната дейност трябва да бъде заплатена. Друг е въпросът, че тази година трябва да се засили контролът“, отбеляза той. Председателят на БАЗП подчерта, че големият проблем е с разходите за лекарства. „Не може едната дейност – болнична и доболнична да е регулирана, а другата за лекарства и медицински изделия – нерегулирана“, категоричен бе той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
N9FM


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...