Петък, 27 Декември 2024
11
ян
 

Как да различим настинката, грипа и COVID-19?

Сряда, 11 Януари 2023 | 17:07:44


Настинката, сезонният грип и COVID-19 са заразни заболявания, които се предават по респираторен път и са причинени от различни вируси – например риновирусите причиняват настинки, грипните вируси причиняват грип, а COVID-19 се причинява от коронав

Настинката, сезонният грип и COVID-19 са заразни заболявания, които се предават по респираторен път и са причинени от различни вируси – например риновирусите причиняват настинки, грипните вируси причиняват грип, а COVID-19 се причинява от коронавируса SARS-CoV-2.

Признаците на настинка („обикновена настинка“) са главно нарушено дишане през носа, кашлица и дращене в гърлото. В редки случаи може да се появяват лека температура, главоболие и отпадналост. Обикновено не настъпват усложнения и оплакванията отшумяват за няколко дни.

За разлика от настинката сезонният грип се характеризира с внезапна поява на висока температура, кашлица и болки в гърлото, придружени с главоболие и/или болки в мускулите и ставите. Усещането е за тежко боледуване. Други признаци на заболяването могат да включват обща слабост, втрисане, изпотяване, загуба на апетит, хрема и гадене. Най-честото усложнение при сезонния грип е пневмонията, а при децата може да бъде развита и инфекция на средното ухо. В редки случаи може да се стигне и до усложнения като възпаление на мозъка и на сърдечния мускул. Оплакванията, свързани със симптомите на сезонния грип, продължават повече от седмица.

При COVID-19 често срещани симптоми са кашлица и повишена температура. Възможно е да се появят болки в гърлото, главоболие и болки в крайниците, както и обща слабост, а с течение на времето и задух. Възможни са и други признаци на заболяване като гадене, конюнктивит, подуване на лимфните възли и сънливост,  нарушения на обонянието или вкуса. Инфекцията може да протече безсимптомно, но също така може да засегне дихателната и други системи в човешкото тяло. Възможни са различни усложнения и тежки възпалителни реакции. Особено уязвими за тежко протичане и усложнения при заразяване с грипен вирус или с коронавируса са възрастните хора и лицата с хронични заболявания.

Въпреки че грипът и COVID-19 в повечето случаи протичат с типична клинична картина, за тяхното разграничаване е необходимо да се извърши лабораторно изследване. При доказване на грипен вирус от съществено значение е ранното прилагане на антивирусен лекарствен продукт за лечение.

Важно е да знаем, че заразните инфекции, които се предават по респираторен път и са причинени от различни вируси, не се лекуват с антибиотици.

При симптоми на респираторно заболяване е важно да се обърнете към своя общопрактикуващ лекар, който ще назначи подходящите изследвания и терапия.

Предвид нарастващата заболяемост от грип и остри респираторни заболявания в страната, за ограничаване разпространението на вирусите, причинители на настинки, грип и COVID-19, е препоръчително да се прилагат общите нефармацевтични мерки като физическа дистанция, хигиена на ръцете, редовно проветряване и дезинфекция на повърхности в дома и в обекти с обществено значение със струпване на хора.

При лица в риск от тежко боледуване и усложнения носенето на защитна маска за лице в обществения транспорт и в закрити помещения ще спомогне за намаляване на риска от заразяване и боледуване.

Основната профилактична мярка при грип и COVID-19 е ваксинацията.

Прилагането на бустерна доза с адаптирана иРНК ваксина при лица със завършена първична имунизация или получена бустерна доза с оригинална ваксина преди повече от 3 месеца ще повиши имунната ни защита при среща с нови подварианти на коронавируса.

Повече информация за COVID-19, ваксините и ваксинацията можете да намерите на сайта https://plusmen.bg/.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bT@x


Всичко за коронавируса
Още новини
Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм
27.12.2024 15:26:10

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм

Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...

Лек ръст на случаите на варицела
27.12.2024 14:37:56

Лек ръст на случаите на варицела

През изминалата седмица у нас са регистрирани 832 нови случая на варицела – с 19 повече от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...