!
Събота, 19 Април 2025
20
авг
 

Какви са симптомите на прегряване и обезводняване при децата и какво да правим, за да ги облекчим?

Вторник, 20 Август 2024 | 09:45:54


„Ако за възрастните жегите са непоносими, то за децата са и много опасни – малчуганите много по-лесно се обезводняват“. Предупреждението отправи проф. д-р Мария Спасова, началник на Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги

„Ако за възрастните жегите са непоносими, то за децата са и много опасни – малчуганите много по-лесно се обезводняват“. Предупреждението отправи проф. д-р Мария Спасова, началник на Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“, гр. Пловдив.

Телесната повърхност е много по-голяма, отколкото при възрастния човек. Затова при високи атмосферни температури детето по-бързо приема топлина, а съответно при измръзване – по-бързо я отдава. И колкото по-малко е детето, толкова повече важи правилото. Повръщанията и диарията са по-чести, което може да доведе до по-бързо обезводняване, отколкото при по-възрастните. Когато това се случи, не можем да сме сигурни, че ще успеем да компенсираме загубите само с течности през устата. При децата е добре по-бързо да се посети Спешно отделение и, ако е необходимо, да се направи венозно оводняване.

Сигурен симптом на обичайното обезводняване на първо място е жажда и сухи лигавици. При бебетата хлътват фонтанелата и очните ябълки, но това са вече късни симптоми, които не бива да се допускат. При прегряване без повръщане обичайно е достатъчно детето да се оводнява през устата. Най-важно правило в горещите дни е да се приемат течности, което е строго индивидуално за всеки човек. Има хора, които не пият често, но майките е редно да знаят, че при тегло до 10 кг на бебетата се дават до литър на 24 часа.

„В големите жеги дете, по-малко от година и половина – две, не трябва да се излага на слънце на плажа, където няма температурен комфорт“, подчертава проф. Спасова. За да се избегне прегряването, тя съветва тялото му да е покрито, а главата да е с шапка и на сянка. При излизане навън напомня на родителите да носят със себе си течности и мокри кърпички. „Топлината не се отнема от кожата, а от кръвоносните съдове. Мокрите кърпи се слагат под мишниците или върху магистралните кръвоносни съдове, а не на гърдите или на челото на детето”, допълва проф. Спасова.

За първа помощ срещу обезводняване се ползват специални разтвори и рехидратиращи прахчета със соли, тъй като се губи голямо количество не само вода, но и соли. При повръщане се изхвърлят солна киселина и натрий, което води до състояние на „хипотонична дехидратация” – загуба на повече соли, отколкото вода. При изпотяване се губи повече вода, отколкото соли, т.нар. „хипертоничната дехидратация”.

Когато едно дете е обезводнено от изпотяване или жега и получи топлинен удар, тогава състоянието му е тежко. В такива случаи бързата реакция е много важна – веднага трябва да се дадат течности и да се свали телесната температура. Но такова дете непременно трябва да бъде заведено в Спешно отделение. При хронични сърдечни и белодробни заболявания, големите жеги трябва да се избягват – препоръчително е излизане навън сутрин и вечер, когато температурите са по-ниски.

„Особено внимателни трябва да бъдат родителите към охлаждането с климатик – детето не трябва да се излага на голяма температурна разлика”, предупреди проф. Спасова. Физиологичната температура, на която се отглежда бебе, е 22-23 градуса. Също така, от изключителна важност за ограничаване на разпространението на бактерии и гъбички от климатици, е тяхното основно и периодично изчистване, както и профилактиката им.

В горещите летни дни известният педиатър препоръча да се спазва и правилна диета, която включва консумацията на повече течни храни. Ако детето повръща, нейният съвет е течности да се дават често и по малко, за да не се раздува стомахът и да се дразни допълнително. Важно е в рамките на около 6 часа да не бъде хранено и да приема чай и други течности за оводняване.

От Клиника по педиатрия към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД, гр. Пловдив съобщават, че към момента няма постъпили деца по спешност заради големите жеги, но се приемат пациенти с инфекции, причинени от тях. В момента основно се приемат за преглед и лечение болни, които се връщат от почивка с висока температура, повръщане, диария и обезводняване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*1F8


Всичко за коронавируса
Още новини
Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“
19.04.2025 12:16:09

Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното р ...

Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА
19.04.2025 09:25:05

Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА

На 18.04.2025 г. (петък) специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха поредна чернодр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...