Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) към КНСБ застава зад исканията на професионалистите по здравни грижи в цялата страна, се казва в отворено писмо на Федерацията. От синдиката припомнят, че на 12 май 2018 година КНСБ участва активно в протеста на медицинските специалисти в София.
„Исканията, които поставихме тогава, заедно с 5 000 сестри, акушерки и лаборанти, са валидни и сега. Това са задължително спазване на Колективния трудов договор, за да се постигне диференцирано заплащане на труда на здравните специалисти, съобразно придобитата квалификация; политическо съгласие за достойни възнаграждения, добри условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване; дългосрочна визия за здравните грижи до 2030 година с точно определени срокове, финансиране и отговорни институции и спешни законодателни мерки, така че болниците да не бъдат търговски дружества“, пише в писмото.
Отделно от това ФСЗ настоява здравното министерство да въведе единна методика за разпределение и справедливо съотношение на работните заплати и ДМС за всички държавни и общински болници, чрез която и чрез колективно договаряне в болниците да се достигне постепенно заложеното в ОКТД минимално възнаграждение от 900 лв. за медицинска сестра, акушер или лаборант. Да се представи информация в най-бърз срок къде и как се разпределят ДМС, което може да се използва за увеличение на заплатите, най-вече на специалистите по здравни грижи. ФСЗ настоява и за адекватно заплащане за извънредния труд на медицинските специалисти и мерки за привеждането му в законовите изисквания.
От синдиката очакват в най-бърз срок да бъде публикувана и наредба на Министерството на здравеопазването за разпределение през общините към общинските болници на 30 млн. лв., които бяха отпуснати със специално решение на правителството.
„Не очакваме проблемите, трупани с десетилетия в здравеопазването, да намерят решение с магическа пръчка. Дори и с исканото увеличение нашите здравни кадри ще останат сред най-ниско платените в Европейския съюз. Очевидно трябва политическа воля, която да намери решение на заплетения възел в здравеопазването и ясен хоризонт за увеличението на всички заплати в сектора, включително и на висококвалифицирания персонал. Затова ФСЗ ще търси дългосрочните решения чрез постоянен натиск върху отговорните институции, но и чрез диалог, през който да се намери правилния път“, се казва в писмото.
„Противопоставяме се на опитите на различни политически структури да използват справедливия гняв на медицинските специалисти. Припомняме, че нито една партия, участвала във властта до сега, не е допринесла с много за промяна на състоянието в здравеопазването. Ако искаме да променим системата, трябва да бъдем единни и заедно ще променим статуквото“, пишат още синдикалистите.
Отвратена съм от този мазник!
председателят на ФСЗ д-р Иван Кокалов да си обяви доходите.
Ае,пенсионирай се ,бе ,пич! Че ни омръзна от такива паразити!
Лизгави плужеци безподобни
ПИНОКИОООО........
Искането да се въведе единна методика за разпределение на работните заплати и ДМС за всички държавни и общински болници, както и болниците да не бъдат търговски дружества си е откровен призив за връщане към КОМУНИЗМА. Няма да се учудя, ако започнат да разпространяват позиви и други агитационни материали за национализиране на активите в здравната система.
Едва ли, като знаем тъмночервеният произход на собствениците...Но всичко е възможно!
Синдикатите никога до сега и с нищо не са допринасяли за защитата на професионалните права на работещите. Те винаги са били присъдружни на управляващите, а синдикалните лидери винаги са се облагодетелствали от позицията си, което е и основната им цел. Пълен популизъм е заявката им, че ще търсят дългосрочни решения. Къде бяха Синдикатите през десетилетията, през които се трупаха проблемите в здравеопазването? Сега се сетиха да решават проблемите!