Искането за налагане на временна мярка "спиране на процедурата" по търга за избор на изпълнители за изработване на информационна система и подсистеми за разработка и доработка на необходимите регистри, разработване на подсистема за електронни административни услуги и изграждане на здравно-информационен портал, е отхвърлено от КЗК. Това обяви по време на вчерашния блиц-контрол в парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на питане от депутата от ДПС д-р Нигяр Джафер на какъв етап е изграждането на Информационната здравна система и електронното здравеопазване.
„Тази обществена поръчка беше обжалвана. Искането за спиране на процедурата беше отхвърлено от КЗК. Тя обаче може да бъде продължена едва след като определението на КЗК влезе в сила. Предвид възможността това определение да бъде обжалвано пред ВАС, най-късната дата, на която обществената поръчка може да бъде възобновена, е края на месец януари“, каза министър Ананиев.
Той допълни, че вече е обявена и обществена поръчка с предмет изработване и въвеждане на национални номенклатури, здравно-информационни стандарти, идентификация, автентификация и базова функционалност на ядрото на националната здравна информационна система. Крайният срок за подаване на офертите е 24 януари 2019 г.
На 17 декември ще бъде обявена обществена поръчка с предмет избор на изпълнители за изработване на информационни системи, подсистеми за изграждане на единно национално електронно медицинско досие, електронен здравен запис и изграждане на подсистема за електронна рецепта и електронно направление. Планираният краен срок за оферти по тази процедура е 28 януари 2019 г., отчете още министърът.
„Предстои да се финализират условията за възлагане на още три обществени поръчки, които ще бъдат обявени през януари. Те са изграждане на подсистема за събиране на информация от болниците, изграждане на система за мониторинг и контрол в здравеопазването и система за управление на качеството на информационната здравна система“, каза още Ананиев.
Той допълни, че предстои да бъде направен и правен анализ за законодателните промени, които са необходими за въвеждането на единната информационна здравна система.