Все още не можем да направим българското здравеопазване еднакво достъпно за всички деца в страната. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на откриването на кръгла маса „С отговорност към здравето на българските деца“, организирана от Българския червен кръст.
Тя отчете, че достъпът до педиатри в страната ни не е един и същ, и посочи, че най-бързо обезлюдяващият район в ЕС е Смолянският регион. Общата оценка за грижата към децата на държавата и институциите за 2022 г. е 3,33, каза още тя, цитирайки данните от Бележника, изготвен от Националната мрежа за децата. В разбиването на тази цифра по различни профили се оказва, че през 2023 г. има спад в грижите за детското здравеопазване и индексът за тях е 2,98, което е най-ниско за последните 10 години, каза още Йотова, цитирана от БТА.
Националната детска болница трябва да се осъществи, посочи вицепрезидентката и допълни, че инициативата „Българската Коледа“ е невероятна идея, доказала своята жизненост през годините, но тя не може да замести държавата в здравната политика.
Друг ключов проблем по думите ѝ е епидемията от употреба на алкохол, тютюневи изделия, наркотици, синтетични препарати. Йотова цитира данни, според които 80% от учениците са опитвали алкохол, а 30% са опитвали синтетични наркотици.
На свой ред зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски анонсира идеята да се създадат уроци по здравна култура в училищата. Предвижда се в зависимост от възрастта детето да получава умения и знания как да се предпазва от вредящи на здравето рискове като тютюнопушене, наркотични вещества, лоши човешки взаимоотношения, насилие и други, допълни Околийски. По думите му се очаква това да се случи тази година, като предстоят разговори с МОН и Министерството на труда и социалната политика кога да са часовете по здравна култура.
Най-голямото увеличение на средствата за здравеопазване е в посока профилактика на заболяванията и промоция на здраве, каза още той. Важно е не само при деца и подрастващи, но и при родители и хора в репродуктивна възраст да се извършват профилактични прегледи.
Доц. Околийски информира, че МЗ е възстановило програмата за подобряване на майчиното и детско здраве, както и стратегията за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа. По думите му Здравното министерство субсидира всички лечебни заведения, намиращи се на труднодостъпни места в България. „Търсим решения за осигуряване на медицинска помощ там, където е нужно“, допълни той.
За да се осъществи всичко това, трябва единодушие между институциите, включително и с парламента, добави заместник-министърът на здравеопазването.
Слагачите от БЧК друго не правят, освен да организират кръгли. Кой плати за тази маса??????????????Гнусна история.
Жалки лицемери коментират детското здравеопазване при условието ,че лекарите които се занимават със здравето на децата -педиатри и лични лекари са с най-ниското заплащане в ЕС като лекари ,а десетки хиляди лекари дават на година по средно 2000 БЕЗПЛАТНИ и неплатени от никого медицински прегледи. Жалки гнусни комуниости. Трудът на хората с висше образоване не ограбван само в комунистически държави ,не и в капиталистически (както ги наричат комунистите без да са наясно какво е капитализъм) . Само в руско-съветската путинова кочина, беларуския слугинаж на Путя ,концлагера КНДР и тропическия затвор Куба -само там заплатите на лекарите са още по-ниски
Моят съвет към всички: опитайте новата безопасна виагра, която е в пъти по-силна от обикновената и е безопасна на всяка възраст. Това промени живота ми и нашия секс. Това е, което тя може да направи---->> mub.me/bioex
Околийски стига с клишетата, махай се вече.....Аман от приказки....В План за възстановяване НЯМА и лев за здравно образование.....ПРАЗНОДУМЕЦ си и то долен.Един документ не си изготвил в празния си живот..
Тези двамата нищо не разбират от здравна политика.