Още един стандарт медицински стандарт се връща в здравното законодателство – този по гастроентерология. Здравното ведомство е публикувало на сайта си изцяло нова наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Гастроентерология“, като причината за изготвянето й и тук е отмененият от ВАС предишен стандарт.
„С отмяната на наредбата за утвърждаване на медицинския стандарт „Гастроентерология” се създава празнота в нормативната уредба, свързана с липса на обективни критерии за контрол на качеството на извършваните медицински дейности от лечебни заведения със структури, които осъществяват дейности по гастроентерология“, отбелязват от ведомството.
В частта на проектодокумента, засягаща болничната помощ, са предложени промени на нивата на компетентност, които се отнасят главно за броя и квалификацията на персонала. „Те са резултат от две трайно очертали се тенденции, даващи отражение върху гастроентерологичната лечебно-диагностична дейност: недостиг на специалисти гастроентеролози и увеличаване на гастроентеролозите придобили сертфикати за по-високо ниво на квалификация по абдоминална ехография, горна и долна ендоскопия и свързаните с тях интервенционални процедури“, посочват от МЗ.
С новия стандарт се въвежда изискване във II ниво на компетентност по отношение минималния брой лекари – от 4-ма на 3-ма, от които 2-ма със специалност гастроентерология. От тях минимум един е с квалификация по абдоминална доплерова ехография и един с второ ниво интервенционална горна и долна ендоскопия, като по този начин се облекчава изискването за брой на персонала, без да се намаляват изискванията към квалификацията.
Въвежда се изискване в III-то ниво на компетентност по отношение минималния брой лекари – от 6-ма на 5-ма, и на специалистите по гастроентерология – от 4-ма на 3-ма, като се запазва броят на сертифицираните специалисти по горна и долна интервенционална ендоскопия, ЕРХПГ и интервенционална ехография.
Дейности по отношение на пациенти с гастроентерологични заболявания могат да се осъществяват като част от дейността на отделение/клиника от съответното или по-високо ниво на компетентност по медицинската специалност „Вътрешни болести“, е записано още в документа.
От здравното министерство посочват: „Промените в броя и квалификацията на персонала са най-динамично променящият се компонент и вероятно ще изискват нови корекции в следващите няколко години. Обемът на дейности е относително постоянна величина и е свързан главно с квалификацията на персонала, т.е. повишаването на квалификацията е свързано с нарастване на този обем, без това да има пряка връзка с нивото на компетентност на лечебното заведение, т.е. в структури от второ ниво могат да се извършват и дейности от трето ниво, ако има специалисти със сертификат за тази дейност“.
От там отбелязват още, че с цел постигане на минимално административно регулиране, с проекта на наредба се дава възможност за съвместно ползване на определено оборудване и структури в болницата или в населеното място или въз основа на сключен договор с друго лечебно заведение.
Облекчения за броя специалисти в медицинските стандарти искат общинските болници
22.01.2018 15:07:15Д-р Дариткова: Някои от медицинските стандарти имат неадекватни изисквания
18.01.2018 11:15:00Медицинските стандарти унищожават общинските болници
29.08.2017 12:16:52