Сряда, 15 Януари 2025
25
авг
 

Имплантираха с ЛББ-пейсмейкър стотния пациент в УМБАЛ „Александровска“

Петък, 25 Август 2023 | 12:58:53


В УМБАЛ „Александровска“ бе имплантиран стотният пациент с ЛББ пейсмейкър. Това съобщи д-р Светослав Куртев, специалист в Отделението по инвазивна кардиология с направление “Електрокардиостимулация” към Клиниката по кардиология

В УМБАЛ „Александровска“ бе имплантиран стотният пациент с ЛББ пейсмейкър. Това съобщи д-р Светослав Куртев, специалист в Отделението по инвазивна кардиология с направление “Електрокардиостимулация” към Клиниката по кардиология на болницата, цитиран от пресцентъра на лечебното заведение.

Д-р Куртев обясни, че ЛББ пейсмейкърът е най-съвременният метод на сърдечна имплантация във възбудно-проводната система на сърцето.

„Предимството е, че поради физиологичното позициониране на камерния електрод, възбуждането на сърцето се осъществява не дифузно, както до момента, а чрез възбудно-проводната система, което елиминира дългосрочните негативни ефекти на конвеционалното пейсиране. Имплантирането е по-трудно, отнема повече време и изисква специална апаратура, която е налична в Клиниката, но постигнатите резултати са удивителни. В повечето случаи пейсираните комплекси на електрокардиограма са толкова идентични с нормалните, че е невъзможно да се познае, че работи пейсмейкър“, каза той.

Стотният пациент с този тип физиологично пейсиране означава, че екипът е минал обучителната крива за дадената процедура и е достигнал експертно ниво. „Всяка оперативна процедура има своя обучителна крива. За някои процедури тя е по-дълга, за други е по-къса. Според Консенсуса на Европейското дружество по ритмология и електрокардиостимулация за физиологично пейсиране, обучителната крива за тези имплантации е сравнително дълга – 100-110 процедури. Това означава, че след тази бройка, най-общо казано, времето за имплантация, необходимият рентген и усилията на оператора за стандартна процедура намаляват и стават константа. Освен това, се увеличава и успеваемостта. Това не означава, че обучението приключва, то е безкраен процес и всеки следващ направен случай добавя още към уменията на оператора, но след тази граница от 100-110 случая, той достига ниво на експертиза“, обяснява д-р Куртев.

Благодарение на добрите контакти на България с водещи европейски центрове, новата терапия се въвежда почти едновременно в няколко водещи центъра по електрокардиостимулация, един от които е в Александровска болница. Екипът на Клиниката по кардиология, ръководена от проф. Кирил Карамфилов, бе обучен в новия стандарт на имплантация през 2022г. от електрофизиолог с международна известност от Университетската болница в Любляна, Словения - д-р Давид Жижек. Това даде невероятен старт на нашите медици и им помогна те да не се откажат след първоначалните си опити, както направиха други центрове в страната. По думите на д-р Куртев техниката е описана и приложена за първи път преди по-малко от две години, но започва да се налага масово навсякъде по света и променя изцяло начинът на работа на кардиолозите.

„Ние, като университетски център, не можехме да си позволим да изоставаме от световния опит и много бързо взехме решение да последваме тенденцията, веднага след като това беше възможно, посочва специалистът. Опитваме се да съчетаваме ЛББ-пейсирането, в случаите на двукухинен пейсмейкър, с физиологично пейсиране и в предсърдията (т.нар. пейсиране в снопчето на Бахман), което също е концепция, набираща скорост по света. Въвеждаме Zero gravity система при имплантациите и ехография при пункциите, което пък се отразява благоприятно върху профила на безопасност на процедурите. Старанието ни да сме максимално адекватни на времето, в което живеем, постигнатите теоретични знания и съвременните технологични постижения в областта на сърдечната имплантация до голяма степен гарантират ефективността на този вид терапия, която не само удължава живота на пациентите с ритъмно-проводни нарушения и сърдечна недостатъчност, но им позволява да водят и пълноценен социален живот“, категоричен е д-р Куртев.

ЛББ-имплантацията отнема малко повече време, но се прави с местна анестезия. Възстановителният период е само 2 часа след интервенцията и пациентът е изцяло функционално способен още в деня на операцията. Промяната е колосална, с отличен финален резултат.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
qnU*


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Депутатите приеха удължителния бюджет
15.01.2025 19:19:12 Надежда Ненова

Окончателно: Депутатите приеха удължителния бюджет

Народните представители приеха удължителния бюджет, с който се урежда събирането на приходите и и ...

ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
15.01.2025 17:42:17

ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор

Европейската комисия представи план за действие на ЕС, насочен към укрепване на киберсигурно ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...