Над 700 души, живеещи с ХИВ, са застрашени от спиране на лечението. За това алармираха няколко организации.
Причината за проблема са подадени жалби в Комисията за защита на конкуренцията срещу резултата от обществената поръчка за медикаментите. Според организациите, ако КЗК забави разглеждането на жалбите, това може да застраши лечението на пациентите.
Затова Националната пациентска организация, в качеството си на национално представителна организация на пациентите в Република България, фондация „И“ и сдружение „Здраве без граници“ – в качеството им на организации, предоставящи пряка подкрепа на хора, живеещи с ХИВ, се обърнаха с писмо към председателя на Комисията за защита на конкуренцията с молба за спешно разглеждане на жалбите.
Обжалваните позиции са свързани с доставката на медикаменти, които са изключително важни и необходими за пациентите, носители на ХИВ.
„Хората, живеещи с ХИВ, приемат медикаментите си всекидневно, като пропускането на прием създава реалната опасност за резистентност към терапията, както и може да доведе до развиването на вируса и достигането до СПИН“, посочват в писмото си трите организации. Доказано е, че хората, живеещи с ХИВ, приемащи редовно, всекидневно своята терапия, не развиват СПИН, както и не могат да предадат вируса на друг, дори в случаи на риск, допълват експертите.
„За нас е изключително притеснителен фактът, че към момента на обжалването е налице опасност лекарствените форми, за които е налице обжалване, да бъде изчерпани от аптеките в инфекциозните отделения“, пишат в писмото трите организации. Те настояват Комисията за защита на конкуренцията да проведе спешно заседание, на което да обсъди казуса и да вземе решение, като така да се съкрати процедурата и да се намали опасността пациенти да останат без антиретровирусна терапия. В писмото си трите организации посочват, че не заемат страна в търговския спор, но настояват за бърза реакция в интерес на пациентите.
„Търгът се обжалва, но докато тече обжалването и решението на КЗК, има реална опасност стотици пациенти да останат без лекарства, тъй като държавата не разполага с резерв, който да покрие нуждите на тези хора, докато се чакат процедурите“, посочи пред БНР председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев.
Писмото е изпратено и до здравния министър Кирил Ананиев, председателя на здравната комисия в Народното събрание Даниела Дариткова и омбудсмана Мая Манолова.
Всеки пети българин ще страни от колега с хепатит С
12.03.2018 11:55:57МЗ обяви търг за доставка на лекарства срещу СПИН, туберкулоза и психични разстройства
11.01.2018 12:11:25София да се включи в международната инициатива на Парижката декларация по проблемите на СПИН
01.12.2017 16:45:33