Петък, 24 Януари 2025
04
ян
 

Из пресата: Грип, деца раждат деца, лечение зад граница

Сряда, 04 Януари 2017 | 15:08:25


„В последната седмица на 2016 г. грипът повали повече хора, отколкото в пика на предишната епидемия,

„В последната седмица на 2016 г. грипът повали повече хора, отколкото в пика на предишната епидемия, който беше през февруари”. Това пише днес „24 часа”, като цитира проф. Тодор Кантарджиев.

„Стойностите на средната заболеваемост за страната са съответно 169,7 на 10 000 души сега срещу 158 през февруари”, уточнява вестникът и продължава: „Грипът е най-вероломен за децата между 5 и 14 г., сочат данните на НЦЗПБ. Детските отделения са пълни, усложненията след вирусната инфекция са предимно пневмонии и бронхит.”

След вирусна инфекция се препоръчва децата да останат у дома поне 2 седмици, пише още ежедневникът и обяснява: „Причината е, че имунитетът е сринат и детето лесно може да се разболее от друг вирус. До момента са известни и поне 4 случая на мозъчно засягане от грип - две деца с енцефалит, възрастен и 16-годишно дете с мозъчен оток.”

Няколко издания се спират на информацията от прокуратурата, че ще проверява случая с малолетната родилка в Сливен. „Районната прокуратура в Сливен се е самосезирала и извършва проверка по случая с малолетното момиче, родило първото бебе за 2017 в сливенската болница. Това съобщи говорителят на Окръжната прокуратура в Сливен Руси Русев”, четем в „Монитор”.

„Става дума за 13-годишната Златка, която роди дете от 15-годишно момче от Сливен. Престъплението, което се разследва, е за съвкупление с лице, ненавършило 14 години, като наказанието е от две до шест години лишаване от свобода. По думите на Русев бащата носи отговорност, но наказанието ще бъде редуцирано с оглед на това, че е непълнолетен”, допълва вестникът и уточнява: „Социалните работници са проверили къде и как ще бъде отглеждано бебето и установили, че условията са добри.”

След сигнала за раждането на дете от 13-годишна майка акушер-гинеколози съобщиха, че за 3 месеца 50 непълнолетни момичета от Сливен са родили или са бременни, отбелязва още публикацията.

От вестника научаваме още, че първата майка за годината в Белоградчик също е малолетна. Тя е на 14 години и е родила момиченце. И последното бебе на града за 2016 г. е родено от дете – 15-годишно момиче.

 „Телеграф” се спира на лекуващите се в чужбина българи. „Над 40 000 българи всяка година търсят лечение в чужбина и избират болници в ЕС. В много от случаите не става дума за сложни операции или процедури, които са непосилни за родните медици, а за съвсем съзнателен избор на пациента. Това показват данните на здравната каса, която задлъжня към чужди клиники и фондове с над 200 млн. лева”, пише ежедневникът, като припомня, че най-много българи избират да се лекуват в Германия. „В челната тройка са още Австрия и Испания. Белгия, Франция и Италия също са сред най-предпочитаните дестинации в ЕС за здравен туризъм. Най-често финансиране от касата за лечение в чужбина се търси за сложните хирургични и ортопедични операции, очни интервенции, както и за химио- и лъчетерапия”, допълва вестникът.

„Дума” пък се спира на сливането на спешните центрове в София и София – област. „Няма положителни резултати от сливането на Спешна помощ в София и София област, коментира д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в Спешна медицинска помощ. „Ако си спомняте, преди година и половина беше обещано, че след това сливане Спешната помощ в София и в областта ще стане по-своевременна, ще се увеличи броят на екипите, хората няма да чакат толкова дълго време. В действителност подобни тенденции няма. Нито се увеличиха филиалите с обещаните 5, напротив, екипите намаляха”, обобщава д-р Кателиева. По думите й част от работещите в Спешна помощ в София град и София област са напуснали. "Ако преди година и половина ЦСМП-София беше обявило само 80 свободни лекарски места, преди няколко месеца обяви 108. Т.е. кадровият дефицит не се реши по никакъв начин", обясни спешната лекарка”, пише изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bPYx


Всичко за коронавируса
Още новини
ИСУЛ опровергава твърденията за проблеми в Клиниката по детска хематология и онкология
23.01.2025 18:11:17

ИСУЛ опровергава твърденията за проблеми в Клиниката по детска хематология и онкология

Обвиненията срещу Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица ...

Обхватът на HPV ваксината у нас през 2024 г. е удвоен (Допълнена)
23.01.2025 17:55:22 Надежда Ненова

Обхватът на HPV ваксината у нас през 2024 г. е удвоен (Допълнена)

Министърът на здравеопазването трябва незабавно да разпише новата HPV-програма, тъй като в момент ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...