Президентът Румен Радев удостои днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 изявените български лекари проф. д-р Сабина Захариева, проф. д-р Радка Аргирова, проф. д-р Боряна Слънчева и проф. д-р Ивайло Търнев с орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие.
В приветствието си държавният глава посочи всеотдайността и посветеността им на човешкото здраве и живот и значимите им заслуги за развитието на медицинската наука и българското здравеопазване. Президентът открои също така отдадеността на наградените на най-сложната област на човешкото познание – медицината, която изисква безпределна вяра в доброто и в човека и в чийто фундамент са заложени най-висшите човешки ценности.
Румен Радев подчерта, че церемонията е израз на дълбоката признателност на цялото ни общество към труда, високите научни и професионални резултати и всеотдайност на удостоените с държавни отличия, както и за тяхната активна обществена ангажираност и принос не само към лечението, но и към укрепването на профилактиката, превенцията и издигането на стандартите в българската медицина. „Вашите професионални биографии ви нареждат сред лекарите и учените, които търсят нови решения, за да се даде надежда на тези състояния, които медицината определя като несъвместими с човешкия живот“, заяви още държавният глава. Той изказа също така благодарност към проф. Захариева, проф. Аргирова, проф. Слънчева и проф. Търнев за това, че не пестят, а споделят щедро своите познания с техните студенти и продължават да увличат нови последователи, информират от пресслужбата на президента.
За особено значими заслуги в развитието на медицинската наука и на специалност „Ендокринология и болести на обмяната“ Румен Радев връчи отличието на проф. д-р Сабина Захариева. През 2005 г. е избрана за професор по ендокринология, а от 2006 г. до момента е изпълнителен директор на УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“. Занимава се с активна лечебна и научна работа, както и с преподавателска дейност. Сред заслугите й е въвеждането на 24-часово холтер наблюдение на артериалното налягане като основен метод в диагностиката и лечението на артериалната хипертония. Проф. Захариева е ръководител на екипите, създали регистър на редките ендокринни заболявания и регистър на хипофизните и надбъбречните тумори. Инициатор е за създаването на Център по превенция на диабета и разработването на стратегия за скрининг и ранна диагностика на предиабетните състояния и диабет.
Орден за особено значими заслуги за развитието на медицинската наука и на специалност „Вирусология“ у нас получи проф. д-р Радка Аргирова. Била е заместник-министър на здравеопазването и главен държавен санитарен инспектор в периода 1995-1997 г. Професионалната дейност и научните й интереси са свързани изцяло с вирусологията с акцент върху ретровирусите и най-вече вируса на СПИН. Проф. Аргирова е пионер в България по въвеждането на скрининговите, потвърдителните и научните методи за изследване на ХИВ. Има сериозен принос за изготвянето на съдебно-медицинската експертиза по делото срещу българските медицински сестри в Либия. Участва активно в мерките за овладяване на пандемията от Ковид-19. Сред значимите й заслуги е и преподавателската й дейност в Медицински университет – София, Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Нов български университет.
Проф. д-р Боряна Слънчева беше отличена за особено значими заслуги за развитието на медицинската наука и на специалностите „Педиатрия“ и „Неонатология“. Вече 44 години тя е сред водещите специалисти по неонатология и педиатрия в СБАЛАГ „Майчин дом“, а от 2001 г. е началник на Клиниката по неонатология. Проф. д-р Слънчева е основоположник на българската школа по неонатология, учител и ментор на десетки български специалисти. Водещ изследовател е в разработване на програма за профилактика на мозъчните кръвоизливи при деца с ниско и екстремно ниско тегло. В резултат на нейния професионализъм и усилия, както и тези на ръководения от нея екип, в „Майчин дом“ се създаде най-големият център по неонатология на Балканите. Проф. Слънчева е дългогодишен национален консултант по неонатология и главен координатор на експертния съвет по неонатология към Министерството на здравеопазването.
Проф. д-р Ивайло Търнев беше удостоен с държавното отличие за особено значими заслуги за развитието на медицинската наука и на общественото здраве. От 2010 г. той е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“. Основател и ръководител е на Експертния център за редки генетични неврологични и метаболитни заболявания. Проф. Търнев е посветен на работа в областта на общественото здраве.
Той развива концепцията за професията „Здравен медиатор“ и има сериозен принос за въвеждането й в България. Председател е на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“, член е на сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“ и на фондация „Невронауки и поведение“, преподавател е в Медицински университет – София, Нов български университет, Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и Югозападния университет „Неофит Рилски“.
На церемонията проф. д-р Радка Аргирова заяви от името на удостоените с държавно отличие, че днешният ден е повод за гордост - защото са постигнали върхове в своята научна и практическа реализация и благодарност - защото тази награда е изключителен стимул и признание за целия им многогодишен труд. „Ние работим за всички български граждани“, посочи тя и допълни, че работата им не се състои само в лечение, но и в предаване на посланията им за здраве, защото профилактиката е неотменна част от цялата медицина. „Като сме стъпили здраво на този път, ние ви обявяваме, че няма да се отклоним от него нито стъпка назад“, допълни още тя.
Аргирова, една супер гадна комунистка от време оно, което доказва, че човек може да е суперкомпетентен в професията си и едновременно с това - да има отвратителна душа.