Седмичното специализирано издание открива годината с първа рубрика на първа страница „Да започнем с добрите новини“ – своеобразно послание за очакване за повече действия и реални резултати в сферата на медицината и здравеопазването. Отразени са факти от единствено работещия засега проект за модернизацията на спешната помощ, както и информацията, че са планирани повече средства за научни изследвания, включително за научни медицински проучвания.
В оперативен порядък изданието отразява последни решения на Министерския съвет с отражение върху здравеопазването, сред които се откроява националната програма за ваксинопрофилактика срещу сезонния грип – липсата на подобна превенция вече се чувства пред и в лекарските кабинети в цялата страна. Ангажиращата тема за спиналната мускулна атрофия и сложните взаимоотношения пациентски организации, НЗОК, фонд за лечение на деца е представена с последното решение на МЗ – то само да си свърши работата по процедурите, за да може НЗОК да осигурява лекарствата и лечението у нас. Подобен извод се извежда и от отразения „отчет“ на ръководството на университетската болница по онкология – какво са променили, къде са насочили усилия, какви лечебни и финансови резултати са получили в условия на нарастваща конкуренция между лечебните заведения в тази сложна и деликатна сфера на медицинската практика. Запретнали са ръкави, подобрили са качеството на медицинската дейност, планирали са реновиране на клиника…
В научно-пропедевтичен план брой 1 на „Форум Медикус“ отразява резултати от мащабни клинични проучвания за сериозната връзка между диабет тип 2 и сърдечно-съдовия риск, както и за възможностите на някои препарати да ограничават този риск. В две кореспонденции се разказва за обучителни програми в Медицинския университет в Пловдив, както и за все по-мащабното навлизане на роботизираната хирургия на здравната карта на Плевен.
Специализираният седмичник отделя внимание на темата за бъдещето на човечеството чрез сериозен анализ „какво вещаят най-популярните научни статии от 2018 г.“. Отговорите: „хората, които съставляват 0,01 процент от всички форми на живот на Земята, вече са унищожили 83 процента от дивите бозайници“; вследствие на повишението на температурата на Световния океан е унищожена една трета от големия бариерен риф; най-мащабното досега провеждано проучване разсея и последните съмнения – алкохолът е вреден във всякаква форма и във всякакво количество. И не на последно място – on line лъжата се разпространява далеч по-бързо и ефективно, отколкото истината. Този и много други изводи, обобщени в публикацията, са своего рода предупреждението на редакцията за очакващите ни бъдни дни. В класически медицински аспект трябва да се отбележи и извод от анализ в сп. „Лансет“, базиран на данни и резултати от проучване за разпространение на диабет тип 2 сред подрастващите и младите хора: „Ако децата и младежите с диабет тип две се приемат за нещо ново, но нормално, то обществото ще провали още едно поколение“ – сериозно и отговорно послание.
За любопитните и любознателните – брой 1 на „Форум Медикус“ предлага информация за някои от предстоящите през 2019 г. научни медицински събития у нас.