„Допълнителен ресурс в неоптимизирани болнични структури, без да са анализирани причините и факторите, довели до това, води единствено до неефективно разходване на публични средства, без да се постигне търсения резултат - качествено лечение на пациентите“. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев по време на петъчния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на депутатите от левицата Георги Йорданов Йорданов и Илиян Ангелов Тимчев, свързан с мерките за стабилизиране на общинските болници.
Ананиев изтъкна, че проблемите на общинските болници са комплексни и са натрупани от години. Той обясни, че министерство на здравеопазването извършва анализ на областно ниво, на база на който ще се предложат оздравителни планове за лечебните заведения. „Ние ще предложим на местните власти да предприемат аналогични мерки по примера на държавните болници и за общинските лечебни заведения“, отбеляза той.
По думите му обаче решение за проблемите в сектора не трябва да се търси само чрез допълнително финансиране, без това да е придружено чрез законодателни промени за оптимизиране на системата, закриване на неефективни дейности и структури, както и въвеждане на по-стриктен контрол.
Ананиев подчерта, че общинските болници са изключително важно звено в цялата болнична система. „Това, обаче което правим с финансирането на тези болници, е свързано с действащото законодателство. Те се финансират на база на обем и цени, които се определят с Националния рамков договор“, посочи той. Ананиев припомни и заявената вчера пред ресорната комисия готовност за преглед на дейностите в МЗ с цел евентуални икономии от там, с които да се насочат към общинските болници. Освен това, припомни още той, се водят разговори за структурата на клиничните пътеки, по които работят този тип болници с цел възможно тяхно увеличение.
Министър Ананиев отговори и на въпрос, свързан с болницата в Ловеч. Той обясни, че ще се използват всички законови болницата да продължи да работи и да изпълнява функцията си. Предстои преструктуриране на отделения и легла, намаляване на разходите за административна издръжка, както и намаляване на задълженията. Леглата в болницата ще се намалят от 237 до 149. С над 100 души ще се намали административният персонал, лекарският персонал обаче ще бъде запазен, обясни още той. Съкращаването на специалистите по здравни грижи ще е предимно за сметка на служителите в пенсия и тези с ниска степен на натовареност, посочи Ананиев.
С икономии от МЗ ще подпомагат общинските болници
18.01.2018 17:06:56 Полина ТодороваПреразглеждат клиничните пътеки, по които работят общинските болници
17.01.2018 15:46:49Десет общински болници пред фалит
12.12.2017 15:12:47