Сряда, 22 Януари 2025
20
септ
5
 

Здравната система в САЩ се проваля, алармират независими американски експерти

Петък, 20 Септември 2024 | 08:52:01
5

Здравната система в САЩ се проваля. Това е основната констатация в последния доклад на независимата изследователска група The Commonwealth Fund, пише NBCNews.com. Според доклада САЩ се класират като най-зле представящата се от 10-те разглеждани

Здравната система в САЩ се проваля. Това е основната констатация в последния доклад на независимата изследователска група The Commonwealth Fund, пише NBCNews.com.

Според доклада САЩ се класират като най-зле представящата се от 10-те разглеждани развити нации в критични области на здравеопазването, в това число предотвратяване на смъртни случаи, достъп – главно поради високата цена, както и гарантиране на качествено лечение за всеки, независимо от пол, доход или местоживеене по географски район.

Екипът, подготвил доклада, констатира, че хората в САЩ умират най-млади и стават жертва на най-много смъртни случаи, които могат да бъдат избегнати, въпреки че страната харчи почти два пъти повече за здравеопазване – около 18% от брутния вътрешен продукт, в сравнение с всяка друга разглеждана развита нация.

Проучванията показват, че здравеопазването е сред основните приоритети за гласоподавателите на президентските избори през ноември. Вицепрезидентът Камала Харис постави началото на Закона за достъпни грижи, известен като Obamacare. Бившият президент Доналд Тръмп засега е дал малко подробности за своята визия за здравеопазване, а неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс предложи дерегулация.

Констатациите от доклада по мнението на изследователите показват, че САЩ харчат най-много, но получават най-малка възвращаемост от своите инвестиции.
„Никоя друга страна в света не очаква пациентите и семействата да плащат толкова много от джоба си за основни здравни грижи, колкото правят в САЩ“, коментира д-р Джоузеф Бетанкур, президент на Commonwealth Fund. По ирония на съдбата високата цена, която хората плащат, не гарантира превъзходна грижа, допълни той.

„Не ни достигат твърде много от нещата, от които хората се нуждаят в най-голяма степен, в това число лекари и болнични легла“, каза д-р Дейвид Блументал, бивш президент на The Commonwealth Fund.

„Това е една от причините, поради които трябва да чакате толкова дълго в САЩ за специализирани грижи, и е една от причините, поради които никой не може да намери лекар за първична помощ“, допълни той.

Констатациите се основават на десетки хиляди отговори на анкети от лекари от първичната медицинска помощ и жители в страни с високи доходи, събрани през последните три години. Изследователите са направили преглед на ситуацията в САЩ в сравнение с девет други страни: Австралия, Канада, Франция, Германия, Нидерландия, Нова Зеландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство.

Всяка страна е оценявана на базата на 5 категории: достъп до грижи, процес на грижи, административна ефективност, справедливост и здравни резултати. Нито една държава не е на върха или дъното във всяка категория. Държавите, класирани в челната тройка като цяло, са Австралия, Нидерландия и Обединеното кралство. Също така според доклада Австралия, а и Нидерландия имат най-ниските разходи за здравеопазване.

Според изследователите САЩ се открояват със своето изключително слабо представяне – те се класират на последно или предпоследно място във всяка категория, с изключение на една — процес на грижа — в която заемат второто място след Нова Зеландия. Процесът на грижа измерва параметри като превантивни услуги, включително мамографии и ваксинации срещу грип, както и степен на ангажираност с пациентите.

Сложният лабиринт от болнични сметки, застрахователни спорове и изисквания за плащане от джоба, в които пациентите и лекарите са принудени да се справят, поставя САЩ на предпоследно място по административна ефективност.

„Имаме толкова много различни застрахователи, всеки от които продава различен продукт с различни изисквания, за да могат лекарите или болниците и другите доставчици да получават заплащане и за пациентите да бъдат покрити грижите им. Това води до отказ на услуга. Това води до пазарлъци между лекари, болници и застрахователни компании. САЩ също са на предпоследно място по справедливост, като много хора с по-ниски доходи съобщават, че не могат да си позволят грижите, от които се нуждаят, а повече хора съобщават за несправедливо отношение или дискриминация. Трябва да се отбележи, че САЩ имаха най-ниската продължителност на живота и най-високите нива на предотвратими и лечими свръхсмъртни случаи – тенденция, която се влоши от пандемията. Миналата година средната продължителност на живота в САЩ беше 77,5 години, което е малко повече от година повече от 2021 г., като пандемията намали продължителността на живота до 76,4 години според най-новите данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC)“, коментира Блументал.

Специализираната медицинска помощ е недостъпна за мнозина според Лорънс Гостин, директор на Института О'Нийл за национално и глобално здравно право в университета Джорджтаун. Той е на мнение, че констатациите в доклада съвпадат с други изследвания, които постоянно класират САЩ близо до дъното на сравнимите страни по почти всички водещи здравни показатели, включително продължителност на живота, детска и майчина смъртност, достъп до здравеопазване и справедливост.

„Много от най-уязвимите в Америка, включително расовите малцинства и хората с ниски доходи, са неосигурени или недостатъчно осигурени. Като се има предвид високата цена на медицинските услуги, много хора забавят или избягват грижите. САЩ предоставят може би най-модерните медицински лечения в света, но само за тези, които могат да си го позволят“, смята Гостин.

„За твърде много хора висококачествената медицинска помощ е недостъпна“, категоричен е и д-р Адам Гафни, реанимационен лекар в Cambridge Health Alliance в Масачузетс. Той смята, че САЩ се различават от другите страни в една критична област – универсалното здравно обслужване.

„Една универсална система за здравеопазване има значение не само защото всички са обхванати и могат да посещават лекар, когато трябва, но и защото имат дългогодишен доставчик на здравни услуги, който може да предостави консултации и съвети и лечение и профилактика на често срещани състояния“, допълва той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sJZN

да ви го.... 25.09.2024 09:10:13

Е-е, товарищи и товаришутки, важно е да оплюете Щатите, а не да обърнете внимание на ТЕЛК-комисиите например, чрез които мангалите и нискообразованите хора доят системата у нас.

Гост 21.09.2024 01:22:13

Русия е извън всякаква класация. Мъжете там умират млади, а през последните две години и половина още по-млади.

Гост 20.09.2024 11:30:34

Американците да заповядат да се лекуват тук. За един ден могат да посетят няколко специалиста и болници. А как е положението в любимата ви Русия.

Д-р Д.Ленков-АГ 20.09.2024 09:31:05

Уважаеми колеги, от статията става ясно (че дори ив САЩ не са доволни от тяхната система на здравеопазване, въпреки ,че САЩ отделят 14% от техния БВП/брутен вътрешен продукт/.България отделя 4,5 от нашия БВП.И ако системата все още работи ,въпреки финансовия недостиг, то това е благодарение на безкористния високопрофесионален, денонощен труд на работещите в ситемата-лекари и мед.сестри.Но това не може да продължава безкрайно.Затова уважаеми колеги ,преди предстоящите избори питайте КАНДИДАТ ДУПЕТАТИТЕ какво мислят и какво им е виждането за развитието на системата на здравеопазване ,във всяко населено място.Защото после дупетатите като отидат в парламента ще е късно .И те изобщо няма да мислят за обикновения човек и неговите ежедневни проблеми.ЗАТОВА МИСЛЕТЕ СЕГА ,ПОСЛЕ ЩЕ Е КЪСНО!

да, ама не 20.09.2024 12:42:43

Харчат 14%, а не отделят почти нищо от нац си бюджет - те са на застрахователен принцип. И половината пари отиват за издръжка и печалба на застрахователи и адвокати. Мед. услуги са надути до небесата за да покрият администриране, бюрокрация и адвокатски услуги.


Всичко за коронавируса
Още новини
И Варна обявява грипна епидемия
21.01.2025 17:47:12

И Варна обявява грипна епидемия

Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Със заповед на директора на РЗИ за посоч ...

Проф. Елисавета Наумова: До своите достолепни 100 години майка ми съхрани любовта към близките и към живота
21.01.2025 17:25:16 Невена Попова

Проф. Елисавета Наумова: До своите достолепни 100 години майка ми съхрани любовта към близките и към живота

Проф. Елисавета Наумова е водещ специалист в областта на клиничната имунология, уважаван учен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...