С пълно единодушие Комисията по здравеопазването вчера прие на второ четене законовите промени, свързани със зъботехниците и помощник-фармацевтите. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти регламентира дейността и на зъботехниците и помощник-фармацевтите, които досега не попадаха в обхвата на закона и техните права и интереси нямаха национално представителство.
По предложение на Българския зъболекарски съюз, направено между първо и второ четене на предложените промени, в закона е добавено изменение, според което „професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти могат да извършват по назначение или самостоятелно, както и професионалните дейности, които зъботехниците и помощник-фармацевтите могат да извършват по назначение, се определят с наредба, издадена от министъра на здравеопазването след съгласуване със съответната съсловна организация“.
„БЗС подкрепя напълно създаването на съсловна организация на зъботехниците. Напълно подкрепяме това изменения, тъй като смятаме, че зъботехниците в нашата колаборация има вече изграден път. Това не е самостоятелна работа на зъботехниците с пациентите, а назначения, отпечатъци и уточнявания, които се извършват между лекарите по дентална медицина и зъботехници. Отварянето на друга възможност ще увеличи възможността за порочна практика на директна работа с пациентите, което не е възможно и приемливо. Самостоятелната дейност е напълно възможна в рамките на тяхната медико-техническа дейност на лабораториите, в които работят“, мотивира поправката представителят на Зъболекарския съюз д-р Светослав Гачев.
С измененията се уточнява, че медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти участват със съвещателен глас във Висшия медицински съвет към министъра на здравеопазването, а помощник-фармацевтите вече ще имат представител със съвещателен глас и във Висшия съвет по фармация. Представителите на Общите събрания на организациите пък ще бъдат избирани от регионалните колегии на съответната съсловна организация при норма на представителство 1 делегат на 75 членове за БАПЗГ и за Асоциацията на помощник-фармацевтите и 1 делегат на 10 членове за Асоциацията на зъботехниците. „Тази промяна е свързана с числеността на бъдещите съсловни организации и с необходимостта от достатъчна представителност“, мотивира предложението председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова. Причината е, че организацията на зъботехниците е общо от 3000 души. Това искане за изменение беше прието с 10 гласа „за“ и 3-ма „въздържали се“.
Останалите изменения в законопроекта, направени между първо и второ четене, засягат правното прецизиране на текстовете, без да изменят смисъла на законопроекта и бяха приети единодушно с 13 гласа „за“.
Със ЗИД на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти членството в организациите на зъботехниците и на помощник-фармацевтите става задължително за всички упражняващи професията и доброволно за всички, които имат тази специалност, но не работят по нея.
Сред задълженията на новите законово признати съсловни организации пък ще е да представляват и защитават професионалните права и интереси на членовете си, да водят национални и регионални електронни професионални регистри, да имат Кодекс за професионална етика, правила за добра медицинска практика и да налагат санкции при неспазването им. Те също така ще трябва да организират, координират и регистрират продължаващото обучение на членовете си, да приемат квалификационна рамка за професионално развитие, да участват със свой представител със съвещателен глас във Висшия медицински съвет към здравния министър, да дават становища по проекти на нормативни актове в областта на здравните грижи, които са от техните компетенции.
А , какво става с фелдшерите?