Четвъртък, 26 Декември 2024
10
юли
 

За здравеопазване у нас трябва да се отделят 8 млрд. лв. годишно

За спазване на НК при случаи на нападения над медици призова д-р Стоян Борисов

Напоследък здравната реформа у нас е просто връщане към стари практики, отбеляза главният секретар на БЛС

Понеделник, 10 Юли 2017 | 11:44:28


Годишно случаите на нападения над медици са над 50. Това каза пред BiT главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов. Той информира, че точна статистика няма нито в съсловната организация, нито в институциите, но по неофициални сведен

Годишно случаите на нападения над медици са над 50. Това каза пред BiT главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов. Той информира, че точна статистика няма нито в съсловната организация, нито в институциите, но по неофициални сведения на БЛС за последните три и половина години тези случаи са около 600. Лекарският съюз е изпратил запитване до прокуратурата колко от тях са завършили с осъдителни присъди и очаква отговор, каза още той.

По думите на д-р Борисов, един от основните проблеми в тази насока е, че осъдените с ефективни присъди са много малко. След като се стига до такива случаи, значи защитата на работещите в болниците е недостатъчна, а особено недостатъчна е тя при екипите на Спешна помощ, посочи той. „Едно от нашите искания е областните администрации да отделят повече средства за защита, за видеонаблюдение, за паник-бутони. Ще се направи карта на районите, в които най-често се случват такива тежки произшествия. Най-добре би било там с екипа на Спешна помощ да отива и екип на полицията, за да се предотврати това нещо“, коментира той и изрази надежда да се вземат мерки по тези случаи, което, по думите му, означава просто да се спазва записаното в Наказателния кодекс.

Една от причините за нападенията според главния секретар на БЛС е фактът, че всички неудачи в сферата на здравеопазването се прехвърлят върху лекарите. „Медицината не е достигнала такова ниво на развитие, че ние, лекарите, да можем да излезем от всички ситуации и всички ситуации да бъдат положителни. Що се отнася до т.нар. лекарски грешки, 80-90% от тях при спокойно обсъждане от доста хора се оказва, че са грешки на самата система в здравеопазването, а не на самия лекар. Системата е тази, която води до допускането на тези грешки“, посочи той и във връзка с това отбеляза като една от основните причини за напускане на страната от млади лекари тъкмо системата.

Д-р Стоян Борисов засегна и темата с работата на здравната каса, като изрази надежда да има промяна след оставката на д-р Комитов. „Защото ако същите принципи съществуват, а те са, че Надзорният съвет регулира дейността на здравната каса и управителя на здравната каса, който се избира от парламента, е подчинен на председателя на Надзорния съвет, който обаче се избира от Министерски съвет, значи малко се объркват нещата. Има влияние повече на МС, а не на парламента, а би трябвало да бъде обратното“, смята той.

По отношение на здравната реформа като цяло пък д-р Борисов отбеляза, че се забелязва връщане назад. „Ние навремето сме участвали в това, че бившата Медицинска академия трябва да се разформирова и всяка болница да има своята самостоятелност, сега се направи холдинг. Също така се премахнаха лекарите в училищата, сега има тенденция да се връщат. Говореше се години наред, че болниците и лекарите, които работят най-много, ще получават най-много, защото парите ще следват пациента. Сега това отпадна – няма „парите следват пациента“, има лимит. То е бюджетно финансиране. Говореше се, че различните болници имат възможност да закупуват лекарства на различни цени и всичко това зависи от директора, мениджмънта на болницата, сега се прави да се закупуват централно, а преди имахме централно аптечно управление. Не можем да разберем къде точно трябва да се направят тези промени и къде не. Никой досега не е признал, че има грешка и че има връщане назад“, посочи той.

Като сериозен проблем той открои и недофинансирането на системата. „Парите, които се отделят за здравеопазване в България, са около 4,2% от БВП и те не се отделят от държавата – това са общо средствата, които се отделят и от държавата, и от нашите вноски. В момента те са около 3,5 млрд. лв. Средно за ЕС е около 6,9-7% от БВП. Това означава, че за България тези средства трябва да са около 7 млрд. лв. Плюс това, едно доплащане от 20% навсякъде е прието за нормално, значи 20% на 7 млрд. лв. са може би още 1,7-8 млрд. лв. Това е реално, което трябва да се вкара в здравеопазването“, посочи той.

От думите му стана ясно, че на международни срещи с представители на лекарски организации от другите европейски държави се предлага Европейският парламент да се задължи да приеме закон, че за здравеопазване трябва да се отделят минимум 10% от БВП, като това стане задължително за всяка страна. „В България при 80 млрд. лв. БВП 10% са 8 млрд. лв.“, отбеляза д-р Борисов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
aL6w


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...