!
Събота, 23 Ноември 2024
26
юли
 

За лечението на псориазис и атопичен дерматит най-важна е колаборацията лекар - пациент

Вторник, 26 Юли 2022 | 12:44:07


„Новите и съвременни методи на терапия при кожните възпалителни заболявания изместват подхода, при който лекарят само нарежда на пациента какво да прави, към доктрината за холистичния подход, цялостния и индивидуалния подход към пациента - около

„Новите и съвременни методи на терапия при кожните възпалителни заболявания изместват подхода, при който лекарят само нарежда на пациента какво да прави, към доктрината за холистичния подход, цялостния и индивидуалния подход към пациента - около това се обединиха експертите на 7-мия Конгрес на имуномедиираните възпалителни заболявания“. Това съобщи в подкаста на БНР „В центъра на системата“ дерматологът в Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ “Александровска” доц. Жана Казанджиева.

На форума са били разглеждани проблеми на пациентите с псориазис, атопичен дерматит, гноен хидроденит, витилиго. Експертите са разсъждавали върху връзките между тези заболявания, бремето върху пациентите и влошеното качество на живот. По думите на доц. Казанджиева всички нови молекули, които масово са навлезли за лечение на тези заболявания, имат своите специфики и лекарят трябва да предпише правилната терапия, обсъждайки я заедно с пациента.

Българските пациенти са длъжници на лекарите, защото много често срещано е по форумите да си дават съвети един на друг какво е казала съседката, какво са прочели някъде или какво са чули от някоя знахарка, вместо да посетят дерматолог, каза Ива Димитрова, пациент с псориазис и председател на Асоциацията на хората с псориазис и псориатични усложнения.

„Смятам, че хората трябва да знаят как работят българските дерматолози и ако случайно са попаднали на недобросъвестен лекар, просто трябва да го сменят. Много е важна колаборацията пациент - лекар и смятам, че у нас я има и работи добре. Информираността в България е най-големият проблем“, допълни Димитрова.   

Тя разказа, че ако позволиш на болестта да влияе на психиката ти, битката е загубена. Ива Димитрова съобщи, че тя контролира псориазиса си, като спазва стриктно съветите на дерматолога си, не чака нещата да се влошат, не вярва на конспиративни теории и не променя начина си на живот заради болестта.

Сподели обаче че България продължава да бъде единствената страна в ЕС, в която не се реимбурсира домашното лечение при тежка и средно тежка форма на атопичен дерматит, въпреки че това са около 40 души годишно, а терапиите не са по-скъпи от тези за псориазис. Надеждите са това да се случи от началото на 2023 година.

„В Европа вече масово навлязоха нови медикаменти за псориазис и атопичен дерматит, те вече се поемат от осигурителните каси там. Нашите надежди са догодина тези медикаменти да бъдат достъпни и у нас. Най-важното е, че вече има одобрени от ЕМА и от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ няколко лекарства за атопичен дерматит. Да, вярно е, че са скъпи, но почти толкова скъпи са и за псориазиса, за който вече от 10 години НЗОК заплаща лечението и са безплатни за пациентите. А те са много повече като брой от нуждаещите се с атопичен дерматит пациенти“, допълни доц. Казанджиева.

„Това са пациенти, при които друго не помага, но те не могат да си ги закупуват със собствени средства, защото са много скъпи. Има едно неразбиране за тези пациенти от обществото и от институциите - тук говорим за тежката форма, за над 80 на сто покривност на кожата с плаки и един денонощен сърбеж. Качеството на живот при тези пациенти е драстично нарушено“, допълни Ива Димитрова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
adCG


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...