С инвестиции в инфраструктура, модернизация и оптимизация на здравната система правителството ще подобрява качеството на живот на гражданите. Това става ясно от приоритетите на сектор „Здравеопазване“ в управленската програма на Министерския съвет за периода 2025-2029 г.
Акцентите са подобряване на достъпа до медицински услуги, изграждане на устойчива система за спешна помощ, насърчаване на здравословния начин на живот и модернизация на държавния здравен контрол. Ще бъдат изградени нови медицински амбулатории, които заедно с дигитализацията на здравните услуги и укрепването на системите за наблюдение на общественото здраве ще разширят първичните и амбулаторните грижи.
Правителството си е поставило за цел да бъдат подобрени ключовите показатели, свързани със здравето на бременните жени, майките, децата и подрастващите и други целеви групи от населението чрез изграждане на Националната многопрофилна болница за активно лечение на деца; изграждане на Национален център за лъчелечение с протонна терапия за модернизация на системата за педиатрична помощ; изграждане на интегрирани здравно-социални услуги чрез развитие и създаване на 26 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания; разширяване на обхвата на пренаталния и неонаталния скрининг и на скрининга на социално значимите заболявания.
В Спешна помощ е планирано строителство, реконструкция, ремонт, преустройство и подобряване на достъпа за лица с увреждания в 125 обекта. Ще бъдат доставени още 13 линейки и ще бъдат увеличени възнагражденията на персонала.
С цел подобряване на достъпа до лекарствени продукти е планирано разширяване на обхвата на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА); подобряване на регулацията, свързана с паралелния внос на лекарствени продукти, създаване на условия за разширяване на дейностите на аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони и създаване на условия за денонощен достъп до лекарствени продукти. Предвижда се въвеждане на мерки за прилагане на европейското законодателство в областта на медицинските изделия;
разширяване на обхвата на електронната рецепта
и регламентиране на възможност за разкриване от търговците на дребно на аптека на втори или следващ адрес в населени места с недостиг на лекарствени продукти, както и за създаване на мобилни аптеки.
По отношение на специализантите е планирано повишаване на професионалния капацитет на 230 души; осигуряване на финансиране за 170 специализанти по определени специалности с най-голям недостиг от специалисти или в определени области на страната с установен недостиг и създаване на условия за обучение на минимум 550 специализанти, финансирани от държавата всяка година.
Ще бъде оптимизиран статутът на държавните и общински лечебни заведения – търговски дружества чрез анализи на нормативната уредба, идентифициране на практическите проблеми при прилагането й и изготвяне на нормативни промени при необходимост. Ще бъде оптимизиран и пакетът здравни дейности чрез увеличаване на профилактичните прегледи, диспансеризацията и създаване на защитени болници.
Намаляване на заболеваемостта, болестността и смъртността от психични разстройства управляващите планират да постигнат чрез Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето; издаване от министъра на здравеопазването на наредби за утвърждаване на медицински стандарти по детска и съдебна психиатрия;
включване на лечение на психични разстройства в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК;
провеждане на обучения за използване на нови форми на психиатрично обслужване с цел подобряване на условията на деинституционализация. Предвижда се и подобряване на превенцията и ранната диагностика на зависимости и на отклонения в психичното развитие в детско-юношеска възраст чрез провеждане на обучения за комплексно лечение на зависимости и ранна диагностика на отклонения в детско-юношеска възраст.
В програмата е записано и ускоряване на изпълнението на НПВУ чрез приемане от Министерския съвет на Национална стратегия за подобряване на достъпността и капацитета на първичната извънболнична медицинска помощ и осигуряване на балансирано териториално разпределение на медицинската помощ и здравните грижи в Република България 2027 г.; изграждане на до 300 амбулатории в труднодостъпни райони; изграждане на Национална цифрова платформа за медицинска диагностика; доставка на апаратура в 36 лечебни заведения за болнична помощ в страната с разкрити клиники/отделения по педиатрия; доставка на апаратура за диагностика на онкологични заболявания и лъчелечение в 14 лечебни заведения за болнична помощ в страната; изграждане на 6 строук центъра; ремонтиране и обновяване на 18 структури от системата на психиатричната помощ в страната и доизграждане на Системата за оказване на спешна медицинска помощ по въздух (HEMS) чрез доставяне на 7 въздушни линейки и изграждане на 6 оперативни бази.
Сред останалите цели са развитие и надграждане на Националната здравно-информационна система (НЗИС) и на други информационни системи в сектор „Здравеопазване“; подобряване на работата по осъществяване на мониторинг на качеството на питейните води; насърчаване на здравословния начин на живот и повишаване на здравната култура на българските граждани.
Цялата програма на правителството може да видите тук.