Променят се критериите, по които ще се изписва биологично лечение. Това става ясно от решение на Надзорния съвет на НЗОК на последното му заседание от 1-ви декември. В него е посочено, че управителят на касата ще трябва да изготви цялостно преразглеждане на критериите за изписване на биологичната терапия и рамкирането им на втора терапевтична линия на база икономическа целесъобразност. Целта, става ясно от решението, е оптимизиране на разходите.
„Одобрението на всички нови пациенти, показани за биологична терапия, когато предписаният от медицински специалист лекарствен продукт не е първи избор, съгласно критериите за разходна ефективност, се извършва от Надзорния съвет на НЗОК след представяне на ясна медицинска обосновка на показанията за изписване на продукт, който не е позициониран като първи избор“, са решили надзорниците.
„Става въпрос за одобряване на принципи и критерии, по който се изписва лечението. На терапията и начина, по който вървят протоколите на хората. Нищо повече“, обясни промяната пред Zdrave.net. заместник-здравният министър и член на НС на НЗОК д-р Бойко Пенков.
„Надзорът не лекува, няма как той да изписва терапия“, подчерта той. „Говорим за по-стриктен контрол. Принципите, по които се отпускат дадените лекарства, трябва да бъдат ясно разписани – критерии за включване и изключване на пациенти и други. Това се прави от националните консултанти и се одобрява от надзора, за да стане ежедневна практика в работата на администрацията“, допълни Пенков.
„За съжаление биологичната терапия не е панацея и когато хората не са включени в правилния стадий на развитие на заболяването, тя вреди, уврежда тежко здравето им и създава резистентност. Желанието за пари на някои хора води до леко изкривяване в тази насока, което искаме да избегнем“, допълни той.
Същите мерки се взимат и по отношение на безинтерферонова терапия за лечение на хепатит С, става ясно от решенията на Надзора.