50-годишна жена, заразена с ебола, почина в Западна Уганда, ден след петгодишния си внук. Тригодишното братче на починалото дете също е диагностицирано с ебола. Смъртните случаи са доказателство, че вирусът е преминал границата с Демократична република Конго, където са загинали близо 1400 души от миналия август насам, съобщи ВВС.
Ръководителят на голяма медицинска благотворителна организация нарича последната епидемия от ебола в Централна Африка "наистина плашеща". Д-р Джереми Фарар, директор на Wellcome Trust, заявява, че епидемията е по-страшна от тази през 2013-2016 г. и не показала "никакви признаци за спиране".
Днес Световната здравна организация (СЗО) ще реши дали огнището в Централна Африка трябва да се счита за глобален център за „Спешна помощ“.
Смята се, че двадесет и седем души са били в контакт с трите потвърдени случая в Уганда. Те са под карантина в домовете си и предстои да бъдат ваксинирани срещу ебола.
Това не е първият път, когато вирусът удря страната. Избухналите през 2000 г., 2007 г. и 2012 г. епидемии бяха причина министерството на здравеопазването на Уганда да създаде програма срещу заболяването. Информационните кампании в областта на общественото здраве, реализирани в рискови райони, са ключови за предотвратяване на разпространението. Отменени са масовите събирания, включително пазарни дни, молитви, сватби и погребения.
Хората са съветвани редовно да си мият ръцете със сапун, да избягват ръкостискането и прегръдките, както и да съобщават за хора със симптоми на заболяването.
Страната вече е ваксинирала около 4700 здравни работници срещу ебола, според съвместно изявление на здравните служители на СЗО и Уганда. По границата с Конго са отворени центровете за проверка за вирусоносители.