!
Петък, 15 Ноември 2024
15
ноем
 

Започва информационна кампания „Заедно срещу саркома“

Петък, 15 Ноември 2024 | 17:29:25


Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18 до 20 ноември 2024 година. Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им п

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18 до 20 ноември 2024 година. Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората, живеещи с рядко заболяване и техните семейства.

Лидия Витанова – председател на сдружение „Заедно срещу саркома“ ще вземе активно участие в тази инициатива, съобщават от там. Тя ще се срещне с членовете от Европейския парламент от България, които са пряко ангажирани с редките болести, и ще обсъди с тях какво може да се направи за непосрещнатите нужди на тези пациенти.

Сдружение „Заедно срещу саркома“ с подкрепата на Портал на пациента стартира в тази толкова важна европейска седмица информационна кампания, посветена на рядкото онкологично заболяване саркома. Тя ще продължи през целия месец ноември.

Саркома, или първичен рак на костите и/или меките тъкани, е рядко онкологично заболяване. В световен мащаб то представлява около 1% от всички ракови заболявания при възрастни хора и приблизително 20% от онкологичните заболявания при децата. Костните саркоми са тумори, които се формират в костта. Повече от една трета от костните саркоми се диагностицират при хора под 35 годишна възраст. Повечето от тях засягат деца. Саркома на меките тъкани започва в мускулите или съединителната тъкан на тялото. За разлика от костните саркоми, тези на меките тъкани засягат основно възрастни хора. Саркома е агресивен вид рак, който бързо формира метастази. Първите прояви на заболяването са често дискретни.

„Има над 120 различни хистологични вида саркоми според последните класификации. Това на практика не е един вид рак, а множество различни болести, които се развиват различно, имат различна прогноза и съответно имат разлики в лечението. Не е необходимо обаче да се чака дълго време преди да се отиде на лекар, ако имаме подутина, необичаен оток или друго оплакване, защото може да изгубим ценно време и когато решим да действаме вече болестта да се е разпространила. Трябва да се обърне внимание и на възрастта – за съжаление част от саркомите се срещат често при деца и млади хора. Никой не е защитен и хората на всякаква възраст не бива да пренебрегват появата на нещо необичайно като оплакване или образувание по тялото си“, обяснява д-р Вера Мегданова-Чипева, онколог в Клиника по Онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Основен проблем е, че в България нямаме център за лечение на този вид заболявания. Различни специалисти на различни места осъществяват част от диагностиката и лечението на пациентите със саркоми, като липсва обединение и организираност под някаква форма.

А при редките болести, за да има най-добри резултати, от основно значение е да се лекуват в специализиран център, в който има налични всички специалисти, които имат опит и специфични познания в лечението на тези заболявания.

„Преди три години загубихме 15-годишния си син Ники, който страдаше от  остеосарком. Минахме целия път на пациента, свързан с това заболяване и установихме, че то е много трудно за диагностициране и лечение. Причината е, че в България няма мултидисциплинарен подход в лечението му, няма ясно разписан път на пациента. Първата стъпка, която направихме, е да съберем цялата информация за заболяването на едно място – www.sarcoma.bg. Втората стъпка беше да създадем общност от пациенти. Това беше нещо, което много ни липсваше докато лекувахме детето си – да се свържем с някой, който минава или вече е минал по този път и знае къде са препъникамъните, с какво трябва да се внимава, кои са тънкостите в лечението, кои са опасните моменти.

Създадохме една затворена Фейсбук група, в която членовете са основно пациенти и близките им. В нея те се свързват, обменят информация помежду си, което е изключително ценно“, споделя Лидия Витанова,  председател на сдружение „Заедно срещу саркома“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
kyGn


Всичко за коронавируса
Още новини
Съдят мъж от с. Кавракирово за нападение над фелдшерка и шофьор на линейка
15.11.2024 17:13:01

Съдят мъж от с. Кавракирово за нападение над фелдшерка и шофьор на линейка

Районна прокуратура – Благоевград, Териториално отделение – Петрич, внесе в съда обви ...

Здравната каса вече и с YouTube канал
15.11.2024 16:57:01

Здравната каса вече и с YouTube канал

От 15.11.2024 г. НЗОК стартира официално своя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...