Събота, 21 Декември 2024
07
окт
 

Започва Седмицата за информираност за склеродермия

Белодробното засягане при това заболяване инвалидизира, предупреждават специалисти

Понеделник, 07 Октомври 2024 | 12:59:09


От 7 до 12 октомври отбелязваме седмицата за информираност за склеродермия. Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) през тези дни ще посвети усилията си на инициативи, насочени към по-добра осведоменост за то

От 7 до 12 октомври отбелязваме седмицата за информираност за склеродермия.

Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) през тези дни ще посвети усилията си на инициативи, насочени към по-добра осведоменост за това заболяване, известно още като системна склероза.

Склеродермията е хронично автоимунно заболяване на съединителната тъкан и е трето по честота след ревматоидния артрит и системния лупус. Възниква най-често при млади хора във възрастовата група 30-50 години, като жените са засегнати 7 пъти по-често от мъжете. В различните форми на склеродермията се увреждат различни органи.

„За трета поредна година ще наблегнем на склеродермията, този път на  белодробното засягане, тъй като то е инвалидизиращо, влошава качеството на живот на пациентите и има по-висок риск от летален край. Склеродермията като заболяване не е толкова позната на обществото. При това диагностицирането на системната склероза не е лесно, защото се изискват широки познания, интердисциплинарен подход и качествена имунологична диагностика. Затова диагнозата се бави и се поставя трудно", обясни Боряна Ботева – председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България.

През седмицата за информираност за склеродермията ОПРЗБ предвижда да излъчи в социалните мрежи подкаст с участието на ревматолога д-р Сание Джамбазова от УМБАЛ „Св. Георги" Пловдив, пациент със системна склероза и с пациентския представител Боряна Ботева.

От пациентската организация подготвят и визии за социалните мрежи, в които ще се акцентира върху най-важните симптоми и разновидностите на системната склероза. Така хората ще научат повече за това заболяване и при нужда ще могат навреме да потърсят медицинска помощ.

От склеродермия в различните страни в Европа страдат от 7,2 до 33,9 на 100 000 души население. Затова това заболяване се счита за рядка болест. Пациентът може да има мускулна слабост, болки в ставите, оток, задебеляване на кожата, сърбеж; тежка умора, емоционални промени; задух, кашлица; храносмилателни проблеми, бъбречни проблеми. Увреждания на органите настъпват между 3 и 5 години от първите симптоми. Ето защо е толкова важна ранната диагностика.

Белодробното засягане при системна склероза може да протече като пулмонална хипертония или белодробна фиброза. Пулмоналната артериална хипертония засяха около 15% от пациентите с прогресивна системна склероза. Белодробната фиброза се установява се при около 30% от болните. Интерстициалната белодробна болест засяга около 80% от пациентите с прогресивна системна склероза (ПСС), като около 25-30% от тях развиват прогресиращо заболяване в рамките на 5 години от началото на симптоматиката.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xV9Z


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...