Дебатът с общинските болници трябва да бъде насочен към това какво ще лекуват, кого ще лекуват, как да преструктурират дейността си, така че да предоставят най-добрата болнична помощ за населението в района си. Това коментира пред журналисти след края на днешния Надзорен съвет на НЗОК неговият председател и заместник-здравен министър Жени Начева.
Тя информира, че във вторник здравният министър Кирил Ананиев ще се срещне с представители на областните болници, а в сряда - с тези на общинските. „След тези срещи ще очертаем насоките, в които ще работим съвместно“, отбеляза Начева.
Тя подчерта, че финансирането на общинските болници, както и на всички останали лечебни заведения, се реализира по общ ред и правила. В тази връзка тя отбеляза, че в момента текат преговорите по Националния рамков договор за тази година и част от него касае и финансирането на лечебните заведения. Освен това, отбеляза тя, общинските болници биха могли да водят разговори по въпроса с местната власт. „Обръщаме препоръка така, както започнахме да работим с областните болници, и към общинските болници – да оптимизират своята работа, да прецизират разходите си, да намалят някои разходи, например за издръжка, да оптимизират структурите си, за да можем да водим истински дебат каква медицинска помощ оказват“ , коментира още тя.
Начева припомни още, че МЗ е изготвило анализ за състоянието държавните болници и посочи, че същият подход на поведение ще бъде предложен на местната власт спрямо общинските лечебни заведения.
Що се касае до методиката за субсидиране на лечебните заведения за 2018 г., чрез която по-рано днес от ресорното ведомство съобщиха, че ще бъдат подпомогнати общинските лечебни заведения, Начева поясни, че тя не е нещо ново и съществува в практиката. „Разговорът с общинските болници трябва да бъде насочен към това как се лекуват пациентите, как да оптимизират своята работа и дейността си и след това да разговаряме за конкретни финансови параметри в рамките на приетите от Народното събрание закони – бюджета съответно на здравната каса и Министерство и здравеопазването“, заяви тя. Самата методика обаче все още не е представена на договорните партньори, като предстои това да стане в края на месеца. „Параметрите по бюджета на Министерство на здравеопазването са определени от Народното събрание и в рамките на тези параметри ще търсим финансиране на структурите, за които то отговаря“, заяви още тя.
До края на месеца предстои работа по наредбата за основния пакет от дейности, поемани от касата, медицинските стандарти и алгоритмите на клиничните пътеки, каза още Начева.
Според представителя на КНСБ в Надзорния съвет на касата д-р Иван Кокалов трябва да се смени начинът на финансиране. „Ако искаме да има персонал, трябва да има щатни заплати“, заяви той. По думите му заплатата за медицинска сестра трябва да е 1000 лв., а тази на лекар - минимум 1500. Според него държавата трябва да спре да третира здравеопазването като пазар, а да осигури здравеопазване за всички граждани. „Публичният ресурс, който всички ние отделяме, не трябва да формира печалба в държавните и общински заведения, а трябва да се изразходва за лечението на гражданите“, посочи той.
Д-р Кокалов съобщи, че ще бъде сформирана работна група, която да обсъди финансирането в системата.
Среща със здравните власти заради общинските болници искат работодатели и синдикати
15.01.2018 12:39:0028,5 млн. лв. отпуска МЗ за общинските болници
15.01.2018 10:59:08Общинските болници излизат на протест
15.01.2018 09:41:53