Събота, 28 Декември 2024
05
ян
 

За първи път у нас:

Жена с трансплантиран черен дроб роди здраво момиченце

Петък, 05 Януари 2024 | 09:28:11


Животът на 29-годишната Петя Йорданова от Димитровград е низ от чудеса. Две години след успешна трансплантация на черен дроб, на празника на Свети Мина – чудотворец и покровител на семейството, Петя сбъдва мечтата си да стане майка. Бременността

Животът на 29-годишната Петя Йорданова от Димитровград е низ от чудеса. Две години след успешна трансплантация на черен дроб, на празника на Свети Мина – чудотворец и покровител на семейството, Петя сбъдва мечтата си да стане майка. Бременността й проследява проф. д-р Иван Костов в СБАЛАГ „Майчин дом“. Бебето Рая се ражда по естествен път 40 дни по-рано. За новороденото в продължение на 43 дни се грижиха неонатолозите от СБАЛАГ „Майчин дом“, съобщават от специализираното лечебно заведение.

Петя е диагностицирана с тежко автоимунно заболяване на черния дроб в детско-юношеска възраст, като през годините състоянието й се усложнява. 2019 г. е най-критична за нея, тъй като изпада в чернодробна кома, а лекарите не хранят големи надежди, че ще оцелее. Но тя се преборва и се събужда навръх Голяма Богородица. От този момент трансплантацията е единственото спасение за нея. Отново на голям християнски празник, на Димитровден, през 2021 г. Петя влиза в операционната на Военномедицинската академия за първата у нас сплит трансплантация. Извършва я екипът на проф. Никола Владов, чернодробен хирург и трансплантолог. А докато чака за животоспасяващата операция, е под наблюдението на проф. Крум Кацаров и целия екип гастроентеролози от ВМА.

След чудото с трансплантацията, Петя забременява. По препоръка на проф. Владов тя е пренасочена за проследяване от проф. д-р Иван Костов от „Майчин дом“.

„Бременността при пациентки с трансплантирани органи винаги е огромно предизвикателство за акушер-гинеколога, защото тези жени подлежат на терапия с имуносупресори цял живот. Особено когато става дума за черен дроб, който е така да се каже лабораторията на организма. Предизвикателството е огромно, като в този случай имаме жена с трансплантиран черен дроб, която е забременяла естествено. И  предвид тези рискове ми се обади проф. Никола Владов. Ние си партнираме много добре с екипите на проф. Владов и на проф. Крум Кацаров през годините и те са мои добри приятели в живота. Рисковете идват от това, че най-сериозните усложнения в една бременност касаят автоимунни процеси - като прееклампсия и ХЕЛП синдром, където основно участие заема именно черният дроб.

И затова трябваше да бъдем изключително прецизни и внимателни в проследяването на тази бременност, защото се чувствам отговорен не само за живота на майката и бебето, а и отговорен пред огромното усилие на колегите – проф. Кацаров и проф. Владов, които успешно са направили трансплантацията на Петя и тя живее втори живот.

Когато видях Петя с нейния съпруг и бебето на изписването заедно с двамата професори от ВМА – се почувствах истински щастлив.“, каза проф. Иван Костов при изписването на малката Рая от Клиниката по неонатология в „Майчин дом“.

„Благодаря на моя акушер-гинеколог проф. Иван Костов за грижите и за професионализма! Благодаря на целия екип на „Майчин дом“ за отношението, за това, че аз и моята дъщеричка Рая сме живи и здрави! Пожелавам на всички бъдещи майки да изпитат това щастие, което аз изпитах и техните бебчета да бъдат здрави и благословени!“, сподели Петя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Cmpf


Всичко за коронавируса
Още новини
Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка
27.12.2024 17:21:03 Невена Попова

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка

Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА
27.12.2024 16:59:38

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА

Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...