Общопрактикуващите лекари и специалистите от извънболничната помощ вече имат възможност да издават електронни направления за всички медико-диагностични дейности и да прекратят напълно употребата на хартиените еквиваленти, съобщиха от „Информационно обслужване“ АД.
В Националната здравно-информационна система (НЗИС) са внедрени всички над 900 кода за различните изследвания и модулът за издаване на електронни направления за медико-диагностични дейности работи с пълната си функционалност. Досега електронни направления се издаваха единствено за изследвания, свързани с COVID-19.
Новата функционалност на системата позволява на лабораториите да изпращат резултатите от изследванията директно в НЗИС и са достъпни в електронното медицинско досие на пациента. Данните от електронното медицинско досие се достъпват единствено с Квалифициран електронен подпис (КЕП) и са на разположение на пациента по всяко време на денонощието.
„С интегрирането на всички кодове за медико-диагностични дейности в системата направихме поредната успешна крачка в изграждането на електронното здравеопазване в България“, каза изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов.
От пускането в експлоатация на модула за е-направление в началото на декември 2020 г. досега са издадени общо над 380 000 електронни документа. Общопрактикуващите лекари, които работят със системата, са близо 3600, а най-много са издадените направления в София, Пловдив, Бургас и Варна. Общо 302 000 пациенти са получили своите направления по електронен път.
Те голяма част от пациентите или са с ниско интелектуално ниво или ще заберавят ,че имат назнаени изследвания приу кооето всичко оптива по дяволите.. ОСобено когато изследванията имат срок 1 месец за използване. А пък няма логика някой лекар да назначава електронно изследвания без преглед на пациента или някой пациент да ги чака да се назначат стоейки си в къщи. Така ,че пак напудрена полуелектронна работа .Пести се само хартия вместо това допълнителни нерви на доктора със звънене ама до кога са ми изследванията и дали сте ги пуснали . Същото както днес става с полуелектронните рецепти издавани от ОПЛ. Така ,че напразна радост и оптимизъм. И за пореден прът ще кажа -пациентът трябваше да има налична елелктронна здравна смарт карта , където тези неща да са отбелязани .А не кардиологът да се пита абе дали ОПЛ му е пуснал лишиди или не .
Само след преглед се назначават изследвания - по закон /рецепти също/. Но по опасното е, че незнайно кога пациентът ще си направи изследването и няма да го покаже на лекаря си, щото "той ще си го види", което ще рече, че ОПЛ трябва да дебне непрекъснато дали на Ганчо са му излезли резултатите ... А такива като Ганчо са десетки на ден.
Те пациентите точно така правят - провежда се изследването и....след това не го представя на лекаря ,а си ги държи резултатите в къщи. щото/ видял, че няма отбелязани неща с Н.Само ,че мнението на лекаря е меродавното ,дори с нормални стойности се изключват едни причини в диференциалната диагноза ,но се продължава с друго търсене на причината за оплакванията. А Ганьо си мисли,че изследванията лекуват,.