Едно хапче дневно, съдържащо ниски дози лекарства, може да осигури прост, евтин начин за намаляване на рисковете от инфаркт и инсулт сред социално слаби общности, твърдят изследователи, пише Агенция „Ройтерс“.
Ново проучване, направено в здравен център в Алабама, което най-вече обслужва хора, които са бедни, установило, че година лечение с 4-поликарбонатно лекарство понижава кръвното налягане със 7 пункта и холестерола с 11 пункта, в сравнение с редовните грижи. Тези промени биха могли да доведат до намаляване с 25% на 10-годишния риск от сърдечен удар, инсулт или други сърдечносъдови проблеми при население, особено предразположено към сърдечни заболявания, изчисляват изследователите.
„Това може да даде началото в превенцията на сърдечносъдовите заболявания“, казва водещият автор д-р Даниел Мунос, кардиолог и асистент по медицина в Медицински център на Университета „Вандербилт“ в Нешвил, Тенеси.
Липсата на доходи, недостатъчното застраховане и необходимостта от многократни посещения при лекаря за коригиране на дозата на лекарството може да бъде проблем за бедните пациенти, така че „простотата и ниската цена на медикамента правят този подход привлекателен, когато подобни бариери са често срещани“, пише в становище екипът на Мунос в „The New England Journal of Medicine“.
Лекарството струва малко под $1 на ден. То съдържа едно лекарство за понижаване на холестерола и три за сваляне на високо кръвно налягане.
Защо три лекарства за кръвно налягане? „Комбинацията от множество лекарства, всяко в ниска доза, може да се понася по-добре главно, защото страничните ефекти са зависими от дозата“, обяснява Мунос.
Медикаментът е тестван върху 303 възрастни, три четвърти от които имат годишен доход под 15 000 долара, а 96% от тях са чернокожи. Хапчетата са се давали в допълнение към лекарствата, които пациентите вече приемат. След 1 година лечение, лекарите, лекуващи 44% от пациентите, са намалили лекарствата, които са им били предписани по-рано.
Естествено , това е фашистка идея. Значи , соц. слабите ще се лекуват с ширпотреба , а социално силните с нещо по-така ? В САЩ има десетки милиони задравнонеосигурени , а в Европа и у нас - цигани , мигранти и пр. Не мога да спекулирам правилно ли е или не , но е лицемерно в конституциите да пише нещо за равни права , достъп и пр. а практиката да е съвсем друга.
Идеята за "полипил" е стара като света. Кяровете и кусурите и също. Здраве.нет притопля стари манджи.